Ampache 3.5.0 - en to fr translation catalogue (671 entries)

en:  has been created
fr:  a été créée

en: # Songs
fr: Nb de morceaux

en: %1$s - %2$s Lyrics Detail
fr: %1$s - %2$s Paroles

en: %s does not exist or is not readable
fr: %s n'existe pas ou n'est pas lisible

en: %s of 5
fr: %s de 5

en: (no leading or ending '/')
fr: (ne commençant ni ne finissant par '/')

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
fr: Un serveur MySQL avec un utilisateur et mot de passe pouvant créer et modifier les bases de données

en: A new user has registered
    The following values were entered.
    
    Username: %s
    Fullname: %s
    E-mail: %s
fr: Un nouvel utilisateur vient de s'enregistrer
    Les valeurs suivantes ont été utilisé
    
    Utilisateur: %s
    Nom Complet: %s
    E-mail: %s

en: ACL Type
fr: Type de contrôle d'accès

en: AND
fr: ET

en: Access Control
fr: Contrôle d'accès

en: Access Denied
fr: Accès refusé

en: Access Level
fr: Niveau d'accès

en: Access List Entry updated
fr: Droits ajoutés

en: Account
fr: Compte

en: Activate
fr: Activé

en: Active Instance
fr: Instances actives

en: Active Playlist
fr: Liste de lecture active

en: Activity
fr: Activité

en: Add
fr: Ajouter

en: Add ACL
fr: Ajouter un droit d'accès

en: Add Album
fr: Ajouter un album

en: Add All
fr: Ajouter tout

en: Add All Songs By %s
fr: Ajouter toutes les chansons par %s

en: Add Catalog
fr: Ajouter un catalogue

en: Add Dynamic Items
fr: Ajouter les éléments dynamiques

en: Add Instance
fr: Ajouter une instance

en: Add Localplay Instance
fr: Ajouter à l'instance de lecture locale

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add Radio Station
fr: Ajouter une station de radio

en: Add Random
fr: Ajouter alétoirement

en: Add Random Songs By %s
fr: Ajouter des pistes aléatoires par %s

en: Add Random from Album
fr: Ajouter en aléatoire

en: Add Search Results
fr: Ajouter des ré de recherche

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: Add Vote
fr: Ajouter un vote

en: Add a Catalog
fr: Ajouter un catalogue

en: Add to
fr: Ajouter à

en: Add to All
fr: Ajouter à tout

en: Add to New Playlist
fr: Ajouter à une nouvelle liste de lecture

en: Add to Playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: Added
fr: Ajouté

en: Added Playlist From
fr: Liste de lecture ajoutée à partir de

en: Adding a New User
fr: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Addition Time
fr: Temps d'ajout

en: Admin-Catalog
fr: Catalogue administrateur

en: Admin-Mail Users
fr: Gestion des email aux utilisateurs

en: Admin-Manage Access Lists
fr: Gestion des droits

en: Admin-Manage Modules
fr: Module de gestion

en: Admin-Site Preferences
fr: Gestion des préférences

en: Admin-User Management
fr: Gestion des utilisateurs

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Options
fr: Options Avancées

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Album Art
fr: Jaquette d'album

en: Album Art Cleared
fr: Jaquettes d'album supprimée

en: Album Art Inserted
fr: Jaquette d'album incluse

en: Album Art Not Located
fr: Jaquette d'album non trouvée

en: Album Art Search Finished
fr: Recherche de jaquettes d'albums terminée

en: Album Art information has been removed from the database
fr: Les informations de jaquettes d'albums ont été supprimé de la base de données

en: Album Updated
fr: l'album a été mis à jour

en: Albums by %s
fr: Albums par %s

en: Albums of the Moment
fr: Les albums du moment

en: All
fr: Tout

en: All Playlists
fr: Toutes les pistes de lecture

en: All now playing data has been cleared
fr: Toutes les données sur les lectures en cours ont été effacé

en: Allow Localplay set to False
fr: Autorisation du mode lecture locale désactivé

en: Always
fr: Toujours

en: Ampache Database User Password
fr: Mot de passe de l'utilisateur de base de données Ampache

en: Ampache Database Username
fr: Nom d'utilisateur de base de données Ampache

en: Ampache Debug
fr: Mode debogage d'Ampache

en: Ampache Installation
fr: Installation d'Ampache

en: Ampache Update
fr: Mise à jour d'Ampache

en: Ampache.cfg.php Configured?
fr: Ampache.cfg.php configuré ?

en: Ampache.cfg.php Exists
fr: Ampache.cfg.php existe

en: Apply to All
fr: Pour tous

en: Approved
fr: Accepté

en: Are you sure you want to remove this plugin?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce greffon ?

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist Ellipse Threshold
fr: rtist Ellipse Threshold

en: Artist Updated
fr: Artist mise à jour

en: Artist and Title
fr: Artiste et titre

en: Artist, Album and Title
fr: Artiste, Album et Titre

en: Artists
fr: Artistes

en: Auto-inserted Fields
fr: Champs Auto-inserés

en: Available Plugins
fr: Greffons disponibles

en: Back
fr: Précédent

en: Base Playlist
fr: Liste de lecture accueil

en: Batch Download
fr: Télécharger en groupe

en: Bitrate
fr: Débit

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browse Music
fr: Parcourir

en: Browse Users
fr: Parcourir les utilsateurs

en: Build Playlists from m3u Files
fr: Construire les listes de lecture à partir des fichiers m3u

en: CHECK
fr: VERIFICATION

en: Cache Hits:
fr: Requêtes en cache:

en: Callsign
fr: Identifiant

en: Cancel
fr: Annuler

en: Catalog
fr: Catalogues

en: Catalog Cleaned
fr: Catalogue nettoyé

en: Catalog Created
fr: catalogue créé

en: Catalog Deleted
fr: Catalogue supprimé

en: Catalog Manager
fr: Gestionnaire de catalogues

en: Catalog Name
fr: Nom du catalogue

en: Catalog Root unreadable, stopping clean
fr: Le chemin du catalogue est inaccessible, nettoyage stoppé

en: Catalog Size
fr: Taille du catalogue

en: Catalog Statistics
fr: Statistiques des catalogues

en: Catalog Time
fr: Durée du catalogue

en: Catalog Type
fr: Type de catalogue

en: Catalog Update Finished
fr: Mise à jour du catalogue terminée

en: Catalog Updated
fr: Catalogue mis à jour

en: Catalog statistics cleared
fr: Statistiques des catalogues effacées

en: Catalogs
fr: Catalogues

en: Check for Config
fr: Vérification de la configuration

en: Check for New Version
fr: Vérifier nouvelle version

en: Checked
fr: Vérifiées

en: Checking
fr: Verification

en: Choose installation language.
fr: Sélectionnez la langue d'installation

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Clean All
fr: Nettoyer tous les Catalogues

en: Cleaning the %s Catalog
fr: Nettoyer les %s catalogues

en: Clear Catalog Stats
fr: Vider les statistiques des catalogues

en: Clear Now Playing
fr: Effacer lecture en cours

en: Clear Playlist
fr: Effacer liste de lecture

en: Clear Stats
fr: Vider les statistiques

en: Clear on Send
fr: Jouer et vider la liste

en: Click to close window
fr: Cliquer pour fermer la fenetre

en: Comment
fr: Commentaire

en: Completed synchronisation of album images
fr: Synchronisation des images d'albums terminée

en: Completed updating remote catalog(s)
fr: Mise à jour de(s) catalogue(s) distant(s) terminée

en: Confirm Password
fr: Confirmation du mot de passe

en: Connected Users
fr: Utilisateurs connectés

en: Content Manager
fr: Gestionnaire de contenu

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue to Step 3
fr: Continuer vers l'étape 3

en: Cooldown
fr: Temps avant de rejouer la piste

en: Cooldown Time
fr: Temps avant de pouvoir rejouer une piste

en: Cover
fr: Jaquette

en: Create
fr: Créer

en: Create ACL
fr: Créer une règle de contrôle d'accès

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: Create Admin Account
fr: Créer un compte administrateur

en: Create Database User for New Database
fr: Créer un utilisateur de base de données pour la nouvelle base

en: Create Date
fr: Créer une date

en: Create New Playlist
fr: Créer un nouvelle liste de lecture

en: Create a new playlist
fr: Créer un nouvelle liste de lecture

en: Created by: %s for %s
fr: Créé par : %s pour %s

en: Current Configuration
fr: Configuration actuelle

en: Current Playlist
fr: Liste de lecture actuelle

en: Currently Playing
fr: En cours de lecture

en: Customize Search
fr: Recherche personnalisée

en: DB Connection
fr: Connexion à la base de données

en: DB Inserted
fr: Base de données inséré

en: Database Charset Updated
fr: Encodage de la base de données mis à jour

en: Date Added
fr: Date ajoutée

en: Debug Tools
fr: Outils de déboggage

en: Decrease Volume
fr: Réduire le volume

en: Default
fr: Défaut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Catalog
fr: Supprimer le catalogue

en: Delete Error
fr: Erreur de suppression

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Deletion Request
fr: Demande de suppression

en: Democratic
fr: Démocratique

en: Desired Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Details
fr: Détails

en: Direct URL to Image
fr: Lien direct vers l'image

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactiver

en: Disabled Songs
fr: Morceaux désactivés

en: Disk
fr: Disque

en: Do you really want to delete this catalog?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce catalogue ?

en: Don't Play
fr: Ne pas jouer

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Selected
fr: Télécharger la sélection

en: Duplicate Songs
fr: Morceaux dupliqués

en: E-mail
fr: Email

en: E-mail Sent
fr: Email envoyé

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Album
fr: Editer l'Album

en: Edit Artist
fr: Editer l'artiste

en: Edit Instance
fr: Editer l'instance

en: Edit Localplay Instance
fr: Editer l'instance de lecture locale

en: Edit Song
fr: Editer la chanson

en: Edit existing Shoutbox Post
fr: Editer un commentaire

en: Editing Playlist
fr: Editer la liste de lecture

en: Editing existing User
fr: Editer un utilisateur

en: Empty Playlists Deleted
fr: Liste de lecture vide supprimée

en: Enable
fr: Activer

en: End
fr: Fin

en: End Address
fr: Adresse de fin

en: Enqueue
fr: En Liste

en: Error
fr: Erreur

en: Error All songs would be removed, doing nothing
fr: Erreur toutes  les chansons seraient effacées, ne rien faire

en: Error Captcha Failed
fr: Erreur Captcha a échoué

en: Error Captcha Required
fr: Erreur saisissez le captcha

en: Error Config File Out of Date
fr: Erreur: la configuration est trop vielle

en: Error File Not Found or 0 Bytes:
fr: Fichier d'erreur non trouvé ou 0 Bytes:

en: Error Invalid Handshake -
fr: Erreur Negociation invalide

en: Error Passwords don't match
fr: Erreur: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Error Remote File Not Found or 0 Bytes:
fr: Fichier d'erreur distant non trouvé ou 0 Bytes:

en: Error Update Failed
fr: Erreur: La mise à jour a échouée

en: Error Username Required
fr: Erreur: Le nom d'utilisateur est obligatoire

en: Error Username already exists
fr: Erreur: Nom d'utilisateur déjà existant

en: Error Username or Password incorrect, please try again
fr: Erreur: Le nom d'utilisateur ou le mot de passe est incorrect.

en: Error connecting to
fr: Erreur de connexion à

en: Error: Insert Failed
fr: Erreur : Enregistrement non effectué

en: Error: No Keyword Entered
fr: Erreur: Aucun mot clé entré

en: Error: Unable to change to directory
fr: Erreur: Impossible de changer de répertoire

en: Error: Unable to open
fr: Erreur: Impossible d'ouvrir

en: Exact
fr: Exacte

en: Existing Database detected, unable to continue installation
fr: Une base de données existe déjà, impossible de continuer l'installation

en: Export
fr: Exporter

en: Export Catalog
fr: Exporter un catalogue

en: Export To Itunes DB
fr: Exporter vers base de données Itunes

en: Fast
fr: Rapide

en: Favorite Albums
fr: Albums favoris

en: Favorite Artists
fr: Artistes favoris

en: Favorite Songs
fr: Morceaux favoris

en: File
fr: Fichier

en: File uploads not supported.
fr: Envoi de fichiers non supporté

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Filename Pattern
fr: Motif de nom de fichier

en: Filename pattern
fr: Motif de nom de fichier

en: Filename:
fr: Nom de fichier :

en: Filters
fr: Filtres

en: Find Album Art
fr: Trouver la jaquette d'album

en: Find Duplicates
fr: Trouver des doublons

en: Five Stars
fr: 5 etoiles

en: Flag
fr: Marqueur

en: Flag Removed
fr: marquée enlevés

en: Flag Removed from
fr: Marqueur effacée pour

en: Flag Song
fr: Morceau marqué

en: Flag for Retagging
fr: Marqueur pour ré-étiquettage

en: Flagged Records
fr: Pistes Marquées

en: Flagged Songs
fr: Morceaux marqués

en: Flags Updated
fr: Marqueurs ajoutés

en: Flash Player
fr: Lecteur Flash

en: Folder Pattern
fr: Motif de nom de dossier

en: Forces Http play regardless of port
fr: Force la lecture http indépendement du port

en: Found
fr: Trouvé

en: Four Stars
fr: 4 etoiles

en: Frequency
fr: Fréquence

en: From catalog
fr: Depuis un catalogue

en: Full Albums
fr: Tous les albums

en: Full Artist
fr: Artiste complet

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Fullname
fr: Nom complet

en: Functions are disabled in the demo because previous users of the demo have used the functionality to post inappropriate materials
fr: Ces fonctions ont étés désactivées dans cette démo car les utilisateurs précédents ont utilisé cette fonctionnalité pour envoyer des contenus inapropriés

en: Fuzzy
fr: Approximatif

en: GD Support
fr: Support GD

en: Gather Album Art
fr: Recupérer la jaquette d'album

en: Gather All Art
fr: Collecter les jacquettes

en: Gather Art
fr: Collecter les jaquettes

en: Generate Config File
fr: Générer le fichier de configuration

en: Generate Configuration
fr: Générer la configuration

en: Generate New Config
fr: Générer une nouvelle configuration

en: Get Art
fr: Obtenir la jaquette

en: Gettext Emulator will be used
fr: L'émulateur gettext sera utilisé

en: Gettext Support
fr: Support Gettext

en: Guest
fr: Invite

en: Hash Function Exists
fr: Fonction de hashage existante

en: Highest Rated
fr: Les mieux notées

en: Home
fr: Accueil

en: Homepage
fr: Page d'acceuil

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: I Accept
fr: J'accepte

en: I Love It!
fr: J'adore !

en: IP Address Version Mismatch
fr: La version de l'adresse IP ne correspond pas

en: Iconv Support
fr: Support Iconv

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator.
fr: Si vous pensez que ceci est une erreur, merci de contacter l'administrateur d'Ampache.

en: Import Playlist
fr: Importer une liste de lecture

en: Importing a Playlist from a File
fr: Importer une liste de lecture depuis un fichier

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
fr: Dans le formulaire suivant, entrez soit un chemin local (ex: /data/music) , soit un lien d'une installation Ampache distante (ex: http://lautreampache.com)

en: Inactive Users
fr: Utilisateurs inactifs

en: Incorrect Tags
fr: Mauvaise balises

en: Increase Volume
fr: Augmenter le volume

en: Insert Ampache Database
fr: Insérer la base de données Ampache

en: Insert Database
fr: Remplissage de la base de données

en: Insert current
fr: Insérer la valeur en cours

en: Install Failed, Controller Error
fr: L'installation à échouée, erreur du contrôleur

en: Instance Name
fr: Nom de l'instance

en: Invalid IPv4 / IPv6 Address Entered
fr: Adresse IPv4 ou IPv6 invalides

en: It's Insane
fr: C'est dément

en: It's Ok
fr: C'est OK

en: It's Pretty Bad
fr: C'est plutôt mauvais

en: It's Pretty Good
fr: C'est plutôt bon

en: Item
fr: élément

en: Item Flagged
fr: Elément marqué

en: Item count
fr: Nombre d'éléments

en: Key
fr: Clef

en: Keywords
fr: Mots clés

en: Last Add
fr: Dernier ajout

en: Last Ip
fr: Dernière IP

en: Last Played
fr: Derniers titres joués

en: Last Seen
fr: Dernier(s) vu(s)

en: Last Ten Flagged Records
fr: Les dix derniers enregistrements marqués

en: Last Verify
fr: Dernière vérification

en: Latest Album Additions
fr: Albums récemment ajoutés

en: Length
fr: Durée

en: Less Played
fr: Moins joué

en: Level
fr: Niveau

en: Load Saved Rules
fr: Charger les règles

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Image
fr: Image locale

en: Local Network Definition
fr: Définition de réseau local

en: Local Path to Files
fr: Chemin d'accès aux fichiers

en: Local Play
fr: Lecture en local

en: Localplay
fr: Lecture en local

en: Localplay Control
fr: Paramétrage de la lecture locale

en: Localplay Controller Not Defined
fr: Contrôleur du mode de lecture local non défini

en: Localplay Controllers
fr: Contrôleur pour le mode "lecture en local"

en: Localplay Disabled
fr: Lecture locale désactivée

en: Localplay Modules
fr: Lecture en local

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Login
fr: Connexion

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Mail Users
fr: Email aux utilisateurs

en: Mail to
fr: Envoyé à

en: Make Default
fr: Rendre par défaut

en: Make Sticky
fr: Rendre permanent

en: Manage Democratic Playlists
fr: Gestion des listes de lectures du mode démocratique

en: Manage Flagged
fr: Gérer les pistes marquées

en: Manage Playlist
fr: Gérer les listes de lectures

en: Manage Shoutbox
fr: Gérer la zone de commentaire

en: Manage Users
fr: Gérer les utilisateurs

en: Manager
fr: Gerant

en: Maximum Execution Time
fr: Temps maximum d'exécution

en: Maximum Results
fr: Nombre de résultats

en: Media Object Invalid or Not Specified
fr: L'objet Media est invalide ou non spécifié

en: Memory Limit
fr: Limite mémoire

en: Message of the Day
fr: Message du Jour

en: Method
fr: Méthode

en: Min Bitrate
fr: Débit minimum

en: Minimum Count
fr: Comptage minimum

en: Minimum Requirements not met. Unable to Install Ampache.
fr: Les pré-requis ne sont pas satisfaits. Impossible d'installer Ampache.

en: More
fr: Plus

en: Most Popular Albums
fr: Albums les plus populaires

en: Most Popular Artists
fr: Artistes les plus populaires

en: Most Popular Genres
fr: Genres les plus populaires

en: Most Popular Live Streams
fr: Flux live les plus populaires

en: Most Popular Songs
fr: Morceaux les plus populaires

en: Most Popular Tags
fr: Etiquettes les plus populaires

en: Mute
fr: Muet

en: MySQL Administrative Password
fr: Mot de passe administrateur MySQL

en: MySQL Administrative Username
fr: Nom d'utilisateur administrateur MySQL

en: MySQL Hostname
fr: Hôte MySQL

en: MySQL Password
fr: Mot de passe MySQL

en: MySQL Username
fr: Utilisateur MySQL

en: Mysql for PHP
fr: Mysql pour PHP

en: Name
fr: Nom

en: Never
fr: Jamais

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New User Added
fr: Nouvel utilisateur ajouté

en: Newest Albums
fr: Nouveaux albums

en: Newest Artists
fr: Nouveaux artistes

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No Catalogs Found
fr: Aucun catalogue trouvé

en: No Records Found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: No Songs Removed
fr: Aucune chanson n'a été supprimée

en: No Update Needed
fr: Mise à jour non nécessaire

en: No Username/Password specified
fr: Aucun nom d'utilisateur/mot de passe spécifié

en: No file uploaded
fr: Aucun fichier envoyé

en: No local account found
fr: Pas de compte local correspondant

en: Non-Standard Http Port
fr: Port Http non standard

en: None
fr: Aucun

en: Normalize Tracks
fr: Normaliser les morceaux

en: Not Enough Data
fr: Pas assez de données

en: Now Playing
fr: En cours de lecture

en: Now Playing Cleared
fr: Lecture en cours effacée

en: OR
fr: OU

en: Object
fr: Objet

en: Off
fr: inactif

en: Off the Charts!
fr: C'est le Top !

en: On
fr: actif

en: On-line
fr: En ligne

en: Once you have ensured that you have the above requirements please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your ampache install at a later date simply edit /config/ampache.cfg.php
fr: Une fois avoir vérifié les prérequis précédents, remplir les informations ci-dessous. On ne vous demandera que les informations de configuration indispensables. Si vous désirez modifier par la suite votre configuration, éditez le fichier /config/ampache.cfg.php

en: One Star
fr: 1 étoile

en: Operator
fr: Opérateur

en: Optimizing Tables
fr: Optimisation des tables

en: Other
fr: Autre

en: Other Tools
fr: Autres outils

en: Overwrite Existing
fr: Ecraser la configuration existante

en: Owner
fr: Propriétaire

en: PHP ICONV Support
fr: Support de PHP ICONV

en: PHP PCRE Support
fr: Support de PHP PCRE

en: PHP PutENV Support
fr: Support de PHP ICONV

en: PHP Session Support
fr: Support des sessions PHP

en: PHP Settings
fr: Paramètres PHP

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: PID File
fr: Fichier de PID

en: Password
fr: Mot de passe

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Path
fr: Chemin

en: Paused
fr: En pause

en: Pending
fr: En attente

en: Play
fr: Jouer

en: Play Album
fr: Jouer l'album

en: Play Random Selection
fr: Jouer aléatoirement une sélection

en: Play Selected
fr: Jouer la sélection

en: Played
fr: Joué

en: Playing from base Playlist
fr: Jouer une liste de lecture

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Playlist Created
fr: Liste de lecture créée

en: Playlist File
fr: Fichier de liste de lecture

en: Playlist Imported
fr: Liste de lecture importéée

en: Playlist Name
fr: Nom de la liste de lecture

en: Playlist Songs
fr: Chansons de la liste de lecture

en: Playlist Type
fr: Type de liste de lecture

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Please check the artists you want to merge with the current one
fr: Vérifiez les artistes que vous souhaitez associer à cet artiste

en: Please fill in your full name (Firstname Lastname)
fr: Veuillez entrer vos prénom et nom

en: Plugin Activated
fr: Greffon activé

en: Plugin Deactivated
fr: Greffon désactivé

en: Plugins
fr: Greffons

en: Popular
fr: Populaire

en: Post Shout
fr: Faire un commentaire

en: Post to Shoutbox
fr: Faire un commentaire

en: Preference
fr: Préférence

en: Preference Administration
fr: Préférences d'administration

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences Permissions
fr: Permissions et préférences

en: Prev
fr: Précédant

en: Prevent Preset Override
fr: Empêche d'écraser els paramètres par défaut

en: Previous
fr: Précédent

en: Primary
fr: Primaire

en: Private
fr: Privé

en: Pure Random
fr: Aléatoire

en: Queries:
fr: Requêtes:

en: RPC Options
fr: Options de RPC

en: RSS Feed
fr: Flux RSS

en: Radio Station Added
fr: Station de radio ajoutée

en: Radio Stations
fr: Stations de Radio

en: Random
fr: Aléatoire

en: Random Play
fr: Aléatoire

en: Rated
fr: Notation effectuée

en: Rating
fr: Vote

en: Re-Tag
fr: Re-marquer

en: Re-encode
fr: Réencoder

en: Read
fr: Lire

en: Read/Write
fr: Lire/Ecrire

en: Reading
fr: Lecture

en: Reason
fr: Raison

en: Reason to flag
fr: Raison du marquage

en: Recently Played
fr: Récemment joués

en: Recommended Albums
fr: Albums recommandés

en: Recommended Artists
fr: Artistes recommandés

en: Recommended Songs
fr: Morceaux recommandés

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Register
fr: S'inscrire

en: Register User
fr: Inscrire utilisateur

en: Registration
fr: Inscription

en: Registration Complete
fr: Inscription terminée

en: Registration Date
fr: Date d'inscription

en: Reject
fr: Refuser

en: Related Album
fr: Album associé

en: Related Artist
fr: Artiste associé

en: Related Genre
fr: Genre associé

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remote
fr: Distant

en: Remote Key
fr: Clé d'accès à distance

en: Remove
fr: Effacer

en: Remove Selected Tracks
fr: Enlever les pistes sélectionnées

en: Remove Vote
fr: Annuler le vote

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename selected
fr: Renommer les éléments sélectionnées

en: Repeat
fr: Rejouer

en: Required for Remote Catalogs
fr: Obligatoire pour un catalogue distant

en: Requirements
fr: Prérequis

en: Reset Album Art
fr: Effacer la jaquette d'album

en: Return to Login Page
fr: Retour à la page de connexion

en: Running Remote Sync
fr: Synchronisation distante en cours

en: Running Remote Update
fr: Mise à jour distante en cours

en: STATUS
fr: STATUT

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Save Catalog Settings
fr: Sauver les paramètres du catalogue

en: Save Changes
fr: Sauver les changements

en: Save Rules As
fr: Sauver les règles sous

en: Search
fr: Chercher

en: Search Again
fr: Continuer la recherche

en: Search Ampache
fr: Recherche dans Ampache

en: Search Disabled Songs
fr: Rechercher les pistes désactivées

en: Search Type
fr: Type de recherche

en: Searched
fr: Cherché

en: Select
fr: Selectionner

en: Send E-mail to Users
fr: Envoyer un email aux utilisateurs

en: Send Mail
fr: Envoyer l'email

en: Send and Clear on Add
fr: Ajouter puis Jouer et Vider la liste de lecture

en: Send on Add
fr: Ajouter et jouer

en: Server
fr: Serveur

en: Server Config
fr: Configuration du serveur

en: Session Expired: please log in again at
fr: Session expirée : reconnectez vous sur

en: Set Database Charset
fr: Définir le jeu de caractère d'encodage

en: Set Track Numbers
fr: Définir les numéros de piste

en: Setting
fr: Paramètres

en: Shoutbox
fr: Zone de commentaires

en: Shoutbox Post Deleted
fr: Zone de commentaire supprimée

en: Shoutbox Post Updated
fr: Zone de commentaires mise à jour

en: Shoutbox Records
fr: Zone de commentaires

en: Show ACL(s)
fr: Afficher les droits d'accès

en: Show All Songs By %s
fr: Montrer toutes les chansons par %s

en: Show Art
fr: Montrer les jacquettes

en: Show Artists starting with
fr: Voir les artistes commençant par

en: Show Catalogs
fr: Afficher les catalogues

en: Show Duplicate Songs
fr: Voir les doublons

en: Show Inactive Users
fr: Montrer les utilisateurs actifs

en: Show Localplay Instances
fr: Afficher les instances de lecture locale

en: Show Playlist
fr: Monter les listes de lectures

en: Show Unique
fr: Monter les IP uniques

en: Show instances
fr: Monter les instances

en: Similar Artists
fr: Artistes similaires

en: Simple M3U
fr: M3U simple

en: Size
fr: Taille

en: Size Limit
fr: Limite de Taille

en: Song
fr: Morceau

en: Song Title
fr: Titre du morceau

en: Song Updated
fr: Morceaux mis à jour

en: Songs
fr: Morceaux

en: Songs Disabled
fr: Morceaux désactivés

en: Songs Enabled
fr: Morceaux activés

en: Songs Per Seconds
fr: Morceaux par secondes

en: Songs Updated
fr: Morceaux mis à jour

en: Sorry Lyrics Not Found.
fr: Aucune parole trouvé

en: Start Address
fr: Adresse de début

en: Start configuration
fr: Lancer la configuration

en: Starting Album Art Search
fr: Démarrage de la recherche de jaquette d'album

en: Starting New Song Search on %s catalog
fr: Lancement d'une nouvelle recherche de chanson sur le catalogue %s

en: Starting Update from Tags
fr: Démarrage de la mise à jour à partir des balises

en: Starting synchronisation of album images
fr: Synchronisation des images d'albums en cours

en: Starts With
fr: Commençant par

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: Statut

en: Step 1 - Creating and Inserting the Ampache Database
fr: Etape 1 - Création et alimentation de la base de données d'Ampache

en: Step 2 - Creating the Ampache.cfg.php file
fr: étape 2 - Création du fichier Ampache.cfg.php

en: Step 2 - Creating the ampache.cfg.php file
fr: Etape 2 - Création du fichier ampache.cfg.php

en: Step 3 - Setup Initial Account
fr: Etape 3 - Paramètres du compte initial

en: Sticky
fr: Permanent

en: Stop
fr: Arrêt

en: Stopped
fr: Stoppé

en: Stream
fr: Flux

en: Stream Access
fr: Accés Flux

en: Stream URL
fr: URL du flux

en: Subject
fr: Sujet

en: Succeeded
fr: Réussi

en: Tag Cloud
fr: Nuage d'étiquettes

en: Thank you for registering
    
    
    Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
    ----------------------
    Username: %s
    Password: %s
    ----------------------
    
    Your account is currently inactive. You cannot use it until you've visited the following link:
    
    %s 
    
    Thank you for registering
fr: Merci de vous être enregistré
    
    
    Gardez cet email, votre compte est le suivant:
    ----------------------
    Utilisateur: %s
    Mot de passe: %s
    ----------------------
    
    Votre compte est désactivé. Vous ne pourrez pas l'utiliser avant d'avoir visité ce lien:
    
    %s 
    
    Merci de vous être enregistré

en: The Catalog and all associated records have been deleted
fr: Le catalogue et les fichiers associé ont été supprimé

en: The Requested Playlist has been deleted.
fr: La liste de lecture a été supprimée

en: The requested song(s) have been disabled
fr: Le(s) morceau(x) demandé(s) ont(a) été désactivé(s)

en: The requested song(s) have been enabled
fr: Les chansons sélectionée(s) a(ont) été activée(s)

en: The specified item has been flagged
fr: L'élément a été marqué

en: The validation key used isn't correct
fr: La clé de validation utilisée est incorrecte

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
fr: Il y a eu un problème avec l'envoi de fichier: Aucun %s n'a été chargé.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
fr: Il y a eu un problème avec l'envoi de fichier: %s dépasse la taille maximum autorisée (%d octets).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
fr: Il y a eu un problème avec l'envoi de fichier: Le %s n'a été que partiellement chargé

en: This Affects all non-Admin accounts
fr: Ceci affecte tous les comptes non administrateur

en: This Page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites
fr: Cette page gère l'installation de la base de données d'Ampache et la création du fichier ampache.cfg.php. Avant de continuer, assurez-vous de respecter tous les prérequis

en: This attempts to connect to your database using the values from your ampache.cfg.php
fr: Ceci test la connexion à votre base de données en utilisant les valeurs de ampache.cfg.php

en: This attempts to read /config/ampache.cfg.php If this fails either the ampache.cfg.php is not in the correct locations or
    	it is not currently readable by your webserver.
fr: Test la lecture du fichier  /config/ampache.cfg.php Si cela échoue, le fichier ampache.cfg.php n'est pas au bon endroit ou 
    	 n'est pas lisible par votre serveur web

en: This checks a few key tables to make sure that you have successfully inserted the ampache database and that the user has access to the database
fr: Ceci vérifie l'ajout de quelques tables pour valider que l'utilisateur peut accéder à votre base Ampache

en: This page handles all database updates to Ampache starting with <strong>3.3.3.5</strong>. According to your database your current version is: <strong>%s</strong>.
fr: Cette page gère les mises à jour d'ampache a partir de la version <strong>3.3.3.5<strong>. D'après votre base de données, votre version actuelle est : <strong>%s<strong>.

en: This step creates and inserts the Ampache database, as such please provide a mysql account with database creation rights. This step may take a while depending upon the speed of your computer
fr: Cette étape crée et remplie la base de données Ampache, pour cela donner un compte d'accès mysql avec des droits de création. Cette étape peut prendre un certain temps. Cela dépends des performances de votre ordinateur

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be directed to the login page
fr: Cette étape crée votre compte administrateur initial. Une fois ce compte créé, vous serez redirigé vers la page de login

en: This test checks to make sure that you have PHP session support enabled. Sessions are required for Ampache to work.
fr: Test pour s'assurer que le support de session PHP est activé. Les sessions sont indispensables au bon fonctionnement d'Ampache

en: This test checks to make sure you have Iconv support installed. Iconv support is required for Ampache
fr: Test que le support ICONV est activé

en: This test checks to see if you have the mysql extensions loaded for PHP. These are required for Ampache to work.
fr: Test pour vérifier si vous avez l'extension mysql chargée pour PHP. Ceci est un prérequis pour qu'Ampache puisse fonctionner

en: This test makes sure that PHP isn't running in SafeMode and that we are able to modify the memory limits. While not required, without these abilities some features of ampache may not work correctly
fr: Ce test vérifie que le mode sans échec de PHP n'est pas actif. Bien que pas obligatoire cela pourrait gêner certaines fonctionnalités de Ampache

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that we are able to completely parse your config file
fr: Ce test vérifie que tous les variables prérequises sont correctement configurées et que le fichier de configuration est lisible

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
fr: Ce test s'assure que la variable web_path est correctement positionnée ainsi que la page d'index est disponible. Si la case n'est pas cochée cela signifie que la variable est incorrecte.

en: This test makes sure you have PCRE support compiled into your version of PHP, this is required for Ampache.
fr: Ce test s'assure que le support de PCRE est activé.

en: This tests to make sure that you are running a version of PHP that is known to work with Ampache.
fr: Test pour vérifier que vous utilisez une version de PHP connue pour être compatible avec Ampache

en: Three Stars
fr: 3 etoiles

en: Time
fr: Durée

en: Title
fr: Titre

en: Total Songs
fr: Total des morceaux

en: Total Time
fr: Durée totale

en: Total Users
fr: Total des utilisateurs

en: Track
fr: Piste

en: Transcoding
fr: Transcodage

en: Two Stars
fr: 2 etoiles

en: Type of Playback
fr: Type de lecture

en: Unable to Disabled last Administrator
fr: Impossible de désactiver le dernier administrateur

en: Unable to Install Plugin
fr: Impossible d'installer le greffon

en: Unable to create new account
fr: Impossible de créer ce compte

en: Unable to delete last Admin User
fr: Il est impossible de supprimer le dernier administrateur

en: Unable to select database, check your ampache config
fr: Impossible d'accéder à la base de données, merci de vérifier votre fichier de configuration Ampache

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unknown (Orphaned)
fr: Inconnu (orphelin)

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Unplayed
fr: Non joué

en: Update
fr: Mis à jour

en: Update Account
fr: Modifier un compte

en: Update Album
fr: Mettre à jour l'album

en: Update All
fr: Tout mettre à jour

en: Update Artist
fr: Mettre à jour l'artiste

en: Update Instance
fr: Mettre à jour l'instance

en: Update Preferences
fr: Mise à jour des préférences

en: Update Song
fr: Mettre à jour la chanson

en: Update User
fr: Mettre à jour compte utilisateur

en: Update from tags
fr: Mettre à jour à partir des balises

en: Update id3 tags
fr: Mettre à jour les balises ID3

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updating the %s catalog
fr: Mise à jour du catalogue %s

en: Upload
fr: Envoyer

en: User
fr: Utilisateur

en: User Access Level
fr: Droits utilisateur

en: User Activated
fr: Utilisateur activé

en: User Agreement
fr: Accord de l'utilisateur

en: User Already Logged in
fr: Utilisateur déjà connecté

en: User Deleted
fr: Utilisateur supprimé

en: User Disabled
fr: Utilisateur désactivé

en: User Disabled please contact Admin
fr: Utilisateur suspendu, contactez l'administrateur

en: User Enabled
fr: Utilisateur activé

en: User Information
fr: Informations de l'utilisateur

en: User Properties
fr: Propriétés de l'utilisateur

en: User Tools
fr: Outils utilisateurs

en: User Updated
fr: Utilisateur mis à jour

en: User is Offline Now
fr: Utilisateur est hors ligne

en: User is Online Now
fr: Utilisateur est en ligne

en: User to track
fr: Utilisateur à suivre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Using Old Password Encryption, Please Reset your Password
fr: Le mot de passe utilise un ancien encodage. Merci de le réinitialiser.

en: Validation Failed
fr: La validation a échoué

en: Value
fr: Valeur

en: Various
fr: Divers

en: Verifed
fr: Vérifié

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify All
fr: Tout Vérifier

en: Version
fr: Version de PHP

en: View
fr: Voir

en: Web Interface
fr: Interface Web

en: Web Path
fr: Chemin d'accès web

en: Write Config
fr: Ecrire la configuration

en: XML-RPC Key
fr: Clef XML-RPC

en: XSPF Player
fr: Lecteur XSPF

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: You <U>must</U> accept the user agreement
fr: Vous <U>devez</U> accepter les conditions d'utilisation

en: You did not enter a username
fr: Vous n'avez pas entré un nom d'utilisateur

en: You must enter a password
fr: Vous devez entrer un mot de passe

en: You've been redirected to this page because you do not have access to this function.
fr: Vous avez été redirigé sur cette page car vous n'avez pas les droits nécessaires

en: You've been redirected to this page because you've attempted to access a function that is disabled in the demo.
fr: Vous avez été redirigés sur cette page car vous avez essayé d'accéder à une fonctionnalité désactivée dans la démo

en: You've reached this page because a configuration error has occured. Debug Information below
fr: Vous avez atteint cette page car une erreur de configuration est survenue. Voir les informations de debogage ci-dessous

en: Your Access List Entry has been removed
fr: Votre liste d'accès a été supprimée

en: Your Account has been updated
fr: Votre compte a été mis à jour

en: Your E-mail was successfully sent.
fr: Email envoyé

en: Your account has been created. An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
fr: Votre compte est maintenant créé. Une clé d'action a été envoyée sur votre adresse email. Vérifiez ce courrier pour plus d'informations

en: Your passwords do not match
fr: Vos mots de passe ne correspondent pas

en: Zlib Support
fr: Support Zlib

en: [print_tags.php.inc]
    This commandline script will display the tag information for the specified filename as it will 
    appear to Ampache.
fr: [print_tags.php.inc]
    Ce script affichera les information du fichier spécifié et tel qu'il 
    sera présenté dans Ampache.

en: album name
fr: nom de l'album

en: artist name
fr: nom de l'artiste

en: days ago
fr: il y a quelques jours

en: file
fr: fichier

en: hours ago
fr: il y a quelques heures

en: id3 comment
fr: commentaire de balise

en: images synchronized:
fr: images synchronisées:

en: minutes ago
fr: il y a quelques minutes

en: months ago
fr: il y a quelques mois

en: not rated yet
fr: non évalué

en: other
fr: autre

en: out of
fr: hors de

en: seconds ago
fr: il y a quelques secondes

en: song title
fr: titre du morceau

en: the following updates need to be performed
fr: les mises à jour suivantes doivent être installées

en: track number (padded with leading 0)
fr: numéro de la piste (complété par des 0)

en: updated
fr: mis à jour

en: weeks ago
fr: il y a quelques semaines

en: year
fr: année

en: years ago
fr: il y a quelques années
