Ampache 3.5.0 - en to it translation catalogue (262 entries)

en:  has been created
it:  è stata creata

en: # Songs
it: N° Brani

en: (no leading or ending '/')
it: (non inizianti o terminanti per '/')

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
it: Un server MySQL con nome utente e password che consentono di creare/modificare database

en: AND
it: E

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Catalog
it: Aggiungi catalogo

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Add a Catalog
it: Aggiungi un catalogo

en: Add to
it: Aggiungi a

en: Added
it: Aggiunti

en: Added Playlist From
it: Aggiunta playlist da

en: Adding a New User
it: Aggiunta di un nuovo utente

en: Admin
it: Amministrazione

en: Album Art
it: Copertine

en: Album Art Cleared
it: Copertina creata

en: Album Art Inserted
it: Copertina inserita

en: Album Art Not Located
it: Copertina non rintracciata

en: Album Art Search Finished
it: Ricerca copertine terminata

en: All
it: Tutti

en: All now playing data has been cleared
it: Tutti gli 'In esecuzione ora' sono stati cancellati

en: Ampache Database User Password
it: Password utente del database Ampache

en: Ampache Database Username
it: Nome utente del database Ampache

en: Ampache Installation
it: Installazione Ampache

en: Ampache.cfg.php Configured?
it: Ampache.cfg.php Configurato?

en: Ampache.cfg.php Exists
it: Ampache.cfg.php esiste

en: Apply to All
it: Applica a tutti

en: Are you sure you want to permanently delete
it: Sei sicuro di volere cancellare permanentemente

en: Artist
it: Artista

en: Artist and Title
it: Artista e titolo

en: Artist, Album and Title
it: Artista, album e titolo

en: Artists
it: Artisti

en: Auto-inserted Fields
it: Inserimento automatico campi

en: Browse
it: Sfoglia

en: Build Playlists from m3u Files
it: Genera  playliste dai file m3u

en: CHECK
it: CONTROLLO

en: Cancel
it: Annulla

en: Catalog
it: Catalogo

en: Catalog Clean Done
it: Pulizia catalogo terminata

en: Catalog Name
it: Nome catalogo

en: Catalog Size
it: Dimensione catalogo

en: Catalog Statistics
it: Statistiche catalogo

en: Catalog Time
it: Durata catalogo

en: Catalog Type
it: tipo catalogo

en: Catalog Update Finished
it: Aggiornamento catalogo terminato

en: Check for Config
it: Controllo configurazione

en: Checking
it: Controllo in corso

en: Clear Catalog Stats
it: Azzera stato del catalogo

en: Clear Now Playing
it: Cancella 'Ora in ascolto'

en: Clear Stats
it: Azzera stati

en: Code
it: Codice

en: Comment
it: Commento

en: Completed updating remote catalog(s)
it: Terminato aggiornamento remoto catalogo(ghi).

en: Confirm Password
it: Conferma password

en: Connected Users
it: Utenti connessi

en: Continue
it: Continua

en: Cover
it: Copertina

en: Create Account
it: Crea account

en: Create Admin Account
it: Crea account Amministratore

en: Create New Playlist
it: Crea nuova playlist

en: Create a new playlist
it: Crea nuova playlist

en: Customize Search
it: Personalizza ricerca

en: DB Connection
it: Connessione DB

en: DESCRIPTION
it: DESCRIZIONE

en: Date
it: Data

en: Decrease Volume
it: Diminuisci volume

en: Delete
it: Cancella

en: Delete Error
it: Errore di cancellazione

en: Deleted
it: Cancellato

en: Desired Database Name
it: Nome del database desiderato

en: Direct URL to Image
it: URL diretto all' immagine

en: Disable
it: Disabilitato

en: Do you really want to delete this catalog?
it: Vuoi veramente cancellare questo catalogo?

en: Don't Play
it: Non riprodurre

en: Download
it: Scarica

en: Download Selected
it: Scarica selezionati

en: Duplicate Songs
it: Brani duplicati

en: Edit
it: Modifica

en: Editing existing User
it: Modifica utente esistente

en: Enable
it: Abilitato

en: End Address
it: Indirizzo finale

en: Enqueue
it: Accoda

en: Error
it: Errore

en: Error Captcha Failed
it: Errore Captcha fallito

en: Error Captcha Required
it: Errore Captcha richiesto

en: Error Passwords don't match
it: Errore password non corrispondente

en: Error Username Required
it: Errore, E' necessario un nome utente

en: Error Username already exists
it: Errore, Nome utente già in uso

en: Error connecting to
it: Errore connettendosi a

en: Error: Insert Failed
it: Errore: inserimento fallito

en: Error: No Keyword Entered
it: Errore: Nessuna parola chiave inserita

en: Error: Unable to change to directory
it: Errore: Impossibile cambiare alla cartella

en: Error: Unable to open
it: Errore: Impossibile aprire

en: Exact
it: Esatto

en: Filename
it: Nome file

en: Filename Pattern
it: Filtro nome file

en: Filename pattern
it: Filtro nome file

en: Filename:
it: Nome file:

en: Find Album Art
it: Trova copertina album

en: Find Duplicates
it: Trova duplicati

en: Flag
it: Marcatura

en: Flag Song
it: Marca brano

en: Folder Pattern
it: Filtro cartelle

en: Found
it: Trovato

en: Full Albums
it: Tutti gli album

en: Full Artist
it: Artista completo

en: Full Name
it: Nome completo

en: Fullname
it: Nome completo

en: Genre
it: Genere

en: Get Art
it: Preleva copertina

en: Home
it: Inizio

en: I Accept
it: Accetto

en: I Love It!
it: lo adoro!

en: Import Playlist
it: Importa playlist

en: Importing a Playlist from a File
it: Importazione playlist da file

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
it: Nel formulario seguente inserisci od un percorso locale (ad es. /data/musica) o l' ULR ad una installazione remota di Ampache (ad es. http://theotherampache.com)

en: Increase Volume
it: Aumenta volume

en: Insert Database
it: Inserisci database

en: Interface
it: Interfaccia

en: It's Ok
it: E' ok

en: Item count
it: Totale voci

en: Keywords
it: Parola chiave

en: Last Seen
it: Ultimo accesso

en: Length
it: Durata

en: Less Played
it: Meno ascoltati

en: Level
it: Livello

en: Local
it: Locale

en: Local Play
it: Riproduzione locale

en: Logout
it: Uscita

en: Mail Users
it: Posta utenti

en: Manage Users
it: Gestione utenti

en: Message
it: Messaggio

en: Method
it: Modo

en: Min Bitrate
it: Bitrate min.

en: Most Popular Albums
it: Album più popolare

en: Most Popular Artists
it: Artista più popolare

en: Most Popular Genres
it: Genere più popolare

en: Most Popular Songs
it: Brani più popolari

en: MySQL Administrative Password
it: Password amministratore MySQL

en: MySQL Administrative Username
it: Utente amministratore MySQL

en: MySQL Hostname
it: Server MySQL

en: MySQL Password
it: Password MySQL

en: MySQL Username
it: Nome utente MySQL

en: Mysql for PHP
it: Mysql per PHP

en: Name
it: Nome

en: Next
it: Successivo

en: No Update Needed
it: Non è necessario aggiornare

en: Not Enough Data
it: Dati insufficienti

en: Now Playing
it: In esecuzione

en: Now Playing Cleared
it: 'In esecuzione ora' cancellato

en: OR
it: O

en: On-line
it: In linea

en: Operator
it: Operatore

en: Owner
it: Proprietario

en: PHP ICONV Support
it: Supporto PHP ICONV

en: PHP Session Support
it: Supporto sessioni PHP

en: PHP Version
it: Versione PHP

en: Path
it: Percorso

en: Play
it: Riproduci

en: Play Album
it: Riproduci album

en: Play Random Selection
it: Riproduzione selezione casuale

en: Play Selected
it: Riproduci selezionati

en: Played
it: Ascoltato

en: Playlist Created
it: Playlist creata.

en: Playlist Name
it: Nome playlist

en: Playlist Type
it: Tipo playlist

en: Preference
it: Parametro

en: Preferences
it: Impostazioni

en: Prev
it: Precedente

en: Random
it: Casuale

en: Rating
it: Voto

en: Reason
it: Motivazione

en: Reason to flag
it: Motivo della marcatura

en: Register
it: Registra

en: Register User
it: Registra utente

en: Registration Complete
it: Registrazione completata

en: Registration Date
it: Data registrazione

en: Reject
it: Rifiuta

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Remote
it: Remoto

en: Remove Selected Tracks
it: Rimuovi brani selezionati

en: Rename
it: Rinomina

en: Running Remote Sync
it: Sincronizzazione remota in corso

en: Running Remote Update
it: Aggiornamento remoto in corso

en: STATUS
it: STATO

en: Save Catalog Settings
it: Salva impostazioni catalogo

en: Search
it: Cerca

en: Search Ampache
it: Cerca Ampache

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: Searched
it: Cercato

en: Select
it: Seleziona

en: Send Mail
it: Invia Mail

en: Session Expired: please log in again at
it: Sessione scaduta: Per cortesia rifai il login

en: Set Track Numbers
it: Imposta numero brano

en: Show Artists starting with
it: Mostra artisti che iniziano per

en: Show Duplicate Songs
it: Mostra brani duplicati

en: Simple M3U
it: M3U semplice

en: Size
it: Dimensione

en: Song
it: Brano

en: Songs
it: Brani

en: Songs Disabled
it: Brani disabilitati

en: Songs Enabled
it: Brani abilitati

en: Songs Per Seconds
it: Brani per secondo

en: Start Address
it: Indirizzo iniziale

en: Starting Album Art Search
it: Inizio ricerca copertine.

en: Starting Update from Tags
it: Inizio aggiornamento da Tags

en: Status
it: Stato

en: Step 1 - Creating and Inserting the Ampache Database
it: Passo 1 - Creazione ed inserimento del database Ampache

en: Step 2 - Creating the Ampache.cfg.php file
it: Passso 2 - Creazione del file Ampache.cfg.php

en: Step 2 - Creating the ampache.cfg.php file
it: Passo 2 - Creazione del file ampache.cfg.php

en: Step 3 - Setup Initial Account
it: Passo 3 -Impostazione account iniziale

en: Subject
it: Oggetto

en: System
it: Sistema

en: The requested song(s) have been disabled
it: I brani richiesti sono stati disabilitati

en: The requested song(s) have been enabled
it: I brani richiesti sono stati abilitati

en: This Page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites
it: Questa pagina gestisce l'installazione del database di Ampache e la creazione del file ampache.cfg.php. Prima di continuare assicurati di avere i seguenti pre-requisiti

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be directed to the login page
it: Questo passo crea il tuo accouunt iniziale di amministrazione. Una volta che l' account sarà stato creato verrai ridiretto nella pagina di accesso.

en: This test checks to make sure that you have PHP session support enabled. Sessions are required for Ampache to work.
it: Questo test effettue dei controlli per assicurarsi che tu abbia il supporto per le sessioni PHP abilitato. Le sessioni sono necessarie ad Ampache per funzionare.

en: This test checks to see if you have the mysql extensions loaded for PHP. These are required for Ampache to work.
it: Questo test verifica se le estensioni mysql per PHP sono caricate. Queste estensioni sono indispensabili per fare funzionare Ampache.

en: This tests to make sure that you are running a version of PHP that is known to work with Ampache.
it: Questo verifica che stai usando una versione di PHP certamente funzionante con Ampache

en: Time
it: Durata

en: Title
it: Titolo

en: Total Songs
it: Totale brani

en: Total Time
it: Tempo impiegato

en: Total Users
it: Totale utenti

en: Track
it: Traccia

en: Unable to delete last Admin User
it: Impossibile cancellare l' ultimo utente amministratore

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Update Preferences
it: Aggiorna impostazioni

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Update from tags
it: Aggiorna dai Tags

en: Update id3 tags
it: Aggiorna tags Id3

en: Updated
it: Aggiornato

en: User
it: Utente

en: User Access Level
it: Livello accesso utente

en: User Agreement
it: Consenso utente

en: User Deleted
it: Utente cancellato

en: User Information
it: Informazioni utente

en: Username
it: Nome utente

en: Value
it: Valore

en: Various
it: Vari

en: View
it: Visualizza

en: Web Path
it: Percorso Web

en: Write Config
it: Scrivi configurazione

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Si

en: You did not enter a username
it: Non hai inserito un nome utente

en: You must enter a password
it: Devi inserire una password

en: You've reached this page because a configuration error has occured. Debug Information below
it: Hai raggiunto questa pagina perché si è verificato un errore di configurazione. Seguono informazioni di debug

en: Your passwords do not match
it: Le passord non corrispondono

en: Your webserver has read access to the /sql/ampache.sql file and the /config/ampache.cfg.dist.php file
it: Il tuo webserver ha accesso in lettura al file /sql/ampache.sql ed al file /config/ampache.cfg.dist.php

en: album name
it: nome album

en: artist name
it: nome artista

en: files removed
it: files rimossi

en: id3 comment
it:  commento id3

en: other
it: altro

en: song title
it: tiolo brano

en: track number (padded with leading 0)
it: numero traccia (con aggiunta di 0 in fronte)

en: year
it: anno
