Ampache 3.5.0 - en to ja translation catalogue (737 entries)

en:  has been created
ja: を作成しました

en: # Songs
ja: # 曲数

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分

en: %s %s Playlist
ja: %s %s プレイリスト

en: %s IP History
ja: %s IP履歴

en: %s Playlist
ja: %s プレイリスト

en: %s by %s
ja: %2$sによる%1$s

en: %s does not match site charset
ja: %sはサイトのCharsetと一致しません

en: %s is not readable by ampache
ja: %sはAmpacheで読み込めません

en: (no leading or ending '/')
ja: (先頭がない又は「/」で終わっている)

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
ja: データベースを作成/修正できるユーザ名とパスワードをもったMySQLサーバ

en: ACL Type
ja: ACLタイプ

en: Access Control
ja: アクセスコントロール

en: Access Denied
ja: アクセス拒否

en: Access Level
ja: アクセスレベル

en: Access List Entry updated
ja: アクセスリストエントリを更新しました

en: Account
ja: アカウント

en: Action
ja: 操作

en: Actions
ja: 操作

en: Activate
ja: アクティベート

en: Active Instance
ja: 有効なインスタンス

en: Active Playlist
ja: アクティブなプレイリスト

en: Activity
ja: 活動

en: Add
ja: 追加

en: Add ACL
ja: ACL追加

en: Add Access for a Host
ja: ホストのアクセスを追加

en: Add Album
ja: アルバム追加

en: Add All
ja: 全て追加

en: Add All Songs By %s
ja: %sで全曲を追加

en: Add Catalog
ja: カタログを追加

en: Add Dynamic Items
ja: 動的アイテムを追加

en: Add Entry
ja: エントリの追加

en: Add Instance
ja: インスタンス追加

en: Add Localplay Instance
ja: ローカル再生インスタンス追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add Radio Station
ja: ラジオステーションの追加

en: Add Random
ja: ランダムを追加

en: Add Random Songs By %s
ja: %sでランダム曲を追加

en: Add Random from Album
ja: アルバムからランダムに追加

en: Add Search Results
ja: 検索結果を追加

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Add User
ja: ユーザ追加

en: Add Vote
ja: 投票追加

en: Add a Catalog
ja: カタログを追加

en: Add to
ja: 追加:

en: Add to All
ja: 全てに追加

en: Add to New Playlist
ja: 新規プレイリストへ追加

en: Add to Playlist
ja: プレイリストへ追加

en: Added
ja: 追加しました

en: Added Playlist From
ja: 次からプレイリストを追加:

en: Adding a New User
ja: 新規ユーザを追加

en: Addition Time
ja: 追加時間

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin-Catalog
ja: 管理-カタログ

en: Admin-Mail Users
ja: 管理-メール

en: Admin-Manage Access Lists
ja: 管理-アクセスリスト管理

en: Admin-Manage Modules
ja: 管理-モジュール管理

en: Admin-Site Preferences
ja: 管理-サイト設定

en: Admin-User Management
ja: 管理-ユーザ管理

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Options
ja: 拡張オプション

en: Advanced Search
ja: 高度な検索

en: Album
ja: アルバム

en: Album Art
ja: アルバムアーティスト

en: Album Art Cleared
ja: アルバムアーティストをクリアしました

en: Album Art Inserted
ja: アルバムアーティストを挿入しました

en: Album Art Not Located
ja: アルバムアーティストは配置されていません

en: Album Art Search Finished
ja: アルバムアーティスト検索が完了しました

en: Album Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file is not received corectly.
ja: アルバムアーティストは今回配置できませんでした。これは書込みエラー又はファイルが正しく受信できなかったためです。

en: Album Art information has been removed from the database
ja: アルバムアーティスト情報はデータベースから削除されました

en: Album Updated
ja: アルバムを更新しました

en: Albums
ja: アルバム

en: Albums by %s
ja: %sによるアルバム

en: Albums of the Moment
ja: 現在のアルバム

en: All
ja: 全て

en: All Playlists
ja: 全プレイリスト

en: All now playing data has been cleared
ja: 現在再生中のデータは全てクリアされました

en: Allow Democratic Play
ja: デモクラティック再生の許可

en: Allow Downloads
ja: ダウンロードの許可

en: Allow Localplay Play
ja: ローカル再生の許可

en: Allow Localplay set to False
ja: ローカル再生の許可をFalseにセットします

en: Allow Streaming
ja: ストリーミングの許可

en: Always
ja: 常に

en: Ampache Access Control
ja: Ampacheアクセスコントロール

en: Ampache Database User Password
ja: Ampacheデータベースユーザパスワード

en: Ampache Database Username
ja: Ampacheデータベースユーザ名

en: Ampache Debug
ja: Ampacheデバッグ

en: Ampache Installation
ja: Ampache インストール

en: Ampache Latest Albums Additions
ja: 最後に追加したアルバム

en: Ampache Latest Artists Additions
ja: 最後に追加したアーティスト

en: Ampache Most Popular Albums
ja: 1番人気のアルバム

en: Ampache Most Popular Artists
ja: 1番人気のアーティスト

en: Ampache Most Popular Songs
ja: 1番人気の曲

en: Ampache Recently Played
ja: 最近再生したもの

en: Ampache Update
ja: Apmache更新

en: Ampache does not <strong>run</strong> correctly by this server.
ja: Ampacheはこのサーバでは正しく<strong>動作</strong>しません。

en: Ampache.cfg.php Configured?
ja: Ampache.cfg.phpは設定されていますか？

en: Ampache.cfg.php Exists
ja: Ampache.cfg.phpは存在します

en: Apply to All
ja: 全てに適用

en: Approved
ja: 承認

en: Are you sure you want to permanently delete
ja: 完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to remove this plugin?
ja: このプラグインを削除してもよろしいですか？

en: Artist
ja: アーティスト

en: Artist Updated
ja: アーティストを更新しました

en: Artist and Title
ja: アーティストとタイトル

en: Artist, Album and Title
ja: アーティストとアルバムとタイトル

en: Artists
ja: アーティスト

en: Auto-inserted Fields
ja: 自動挿入フィールド

en: Available Plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Back
ja: 戻る

en: Base Playlist
ja: 基となるプレイリスト

en: Batch Download
ja: バッチダウンロード

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browse Music
ja: ミュージック閲覧

en: Browse Users
ja: ユーザ閲覧

en: Build Playlists from m3u Files
ja: m3uファイルからプレイリストを構築

en: By default your server will allow anyone with an account to stream music.
ja: デフォルトであなたのサーバはストリーム音楽へのアカウントで誰も許可しません。

en: CHECK
ja: チェック

en: Callsign
ja: コールサイン

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Catalog
ja: カタログ

en: Catalog Clean Done
ja: カタログのクリーン完了

en: Catalog Cleaned
ja: カタログをクリーンにしました

en: Catalog Created
ja: カタログを作成しました

en: Catalog Delete
ja: カタログの削除

en: Catalog Deleted
ja: カタログを削除しました

en: Catalog Manager
ja: カタログマネージャ

en: Catalog Name
ja: カタログ名

en: Catalog Root unreadable, stopping clean
ja: カタログルートに到達できません。クリーンを停止します

en: Catalog Size
ja: カタログサイズ

en: Catalog Statistics
ja: カタログ統計

en: Catalog Time
ja: カタログ時間

en: Catalog Type
ja: カタログタイプ

en: Catalog Update Finished
ja: カタログ更新完了

en: Catalog Updated
ja: カタログを更新しました

en: Catalog statistics cleared
ja: カタログ統計を削除しました

en: Catalogs
ja: カタログ

en: Check for Config
ja: コンフィグのチェック

en: Check for New Version
ja: 新バージョンのチェック

en: Checked
ja: チェック済み

en: Checking
ja: チェック中

en: Choose installation language.
ja: インストールする言語を選択してください。

en: Clean
ja: クリーン

en: Clean All
ja: 全て削除

en: Cleaning the %s Catalog
ja: %sカタログの掃除中

en: Clear Catalog Stats
ja: カタログステータスをクリア

en: Clear Now Playing
ja: 再生中の曲をクリア

en: Clear Playlist
ja: プレイリストをクリア

en: Clear Stats
ja: ステータスをクリア

en: Clear on Send
ja: 送信をクリア

en: Click to close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Code
ja: コード

en: Comment
ja: コメント

en: Comment:
ja: コメント:

en: Completed updating remote catalog(s)
ja: リモートカタログの更新完了

en: Confirm Deletion Request
ja: 削除要求の確認

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Connected Users
ja: 接続したユーザ

en: Content Manager
ja: コンテンツマネージャ

en: Continue
ja: 続ける

en: Continue to Step 3
ja: ステップ3へ続ける

en: Cooldown
ja: クールダウン

en: Cooldown Time
ja: クールダウン時間

en: Cover
ja: カバー

en: Create
ja: 作成

en: Create ACL
ja: ACL作成

en: Create Account
ja: アカウント作成

en: Create Admin Account
ja: 管理者アカウントの作成

en: Create Database User for New Database
ja: 新規データベースのユーザ作成

en: Create Date
ja: 作成日

en: Create Democratic Playlist
ja: 大衆的なプレイリスト作成

en: Create New Playlist
ja: 新規プレイリスト作成

en: Create a new playlist
ja: 新規プレイリスト作成

en: Current Configuration
ja: 現在の設定

en: Current Playlist
ja: 現在のプレイリスト

en: Current rating:
ja: 現在の評価:

en: Currently Playing
ja: 現在再生中のもの

en: Customize Search
ja: カスタマイズ検索

en: DB Connection
ja: DB接続

en: DB Inserted
ja: DB挿入済

en: DESCRIPTION
ja: 説明

en: Database Charset Updated
ja: データベースCharsetを更新しました

en: Date
ja: 日付

en: Date Added
ja: 追加日

en: Deactivate
ja: 無効化

en: Debug Tools
ja: デバッグツール

en: Decrease Volume
ja: 音量を下げる

en: Default
ja: デフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Catalog
ja: カタログの削除

en: Delete Error
ja: 削除エラー

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Deletion Request
ja: 削除要求

en: Democratic
ja: 大衆向け

en: Description
ja: 説明

en: Desired Database Name
ja: 希望するデータベース名

en: Details
ja: 詳細

en: Direct URL to Image
ja: 画像への直接URL

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled Songs
ja: 無効な曲

en: Disabled Songs Processed
ja: 曲の無効化を実行しました

en: Disk
ja: ディスク

en: Do you really want to delete this catalog?
ja: このカタログを削除してもよろしいですか？

en: Don't Play
ja: 再生しない

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Selected
ja: 選択済みをダウンロード

en: Duplicate Songs
ja: 重複している曲

en: E-mail
ja: メールアドレス

en: E-mail Sent
ja: メール送信

en: Edit
ja: 編集

en: Edit ACL
ja: ACL編集

en: Edit Album
ja: アルバム編集

en: Edit Artist
ja: アーティスト編集

en: Edit Instance
ja: インスタンス編集

en: Edit Localplay Instance
ja: ローカルプレイインスタンスの編集

en: Edit Song
ja: 曲編集

en: Edit existing Shoutbox Post
ja: 既存のシャウトボックス投稿を編集

en: Editing %s preferences
ja: %s設定の編集

en: Editing Playlist
ja: プレイリスト編集

en: Editing existing User
ja: 既存のユーザを編集

en: Empty Playlists Deleted
ja: 空のプレイリストを削除しました

en: Enable
ja: 有効

en: End Address
ja: 終了アドレス

en: End IP Address
ja: 終了IPアドレス

en: Enqueue
ja: エンキュー

en: Error
ja: エラー

en: Error Captcha Failed
ja: エラー: Captcha失敗

en: Error Captcha Required
ja: エラー: Captchaは必須です

en: Error Config File Out of Date
ja: エラー: 設定ファイルは期限切れです

en: Error Passwords don't match
ja: エラー: パスワードが一致しません

en: Error Update Failed
ja: エラー: 更新失敗

en: Error Username Required
ja: エラー: ユーザ名は必須です

en: Error Username already exists
ja: エラー: ユーザ名はすでに存在します

en: Error Username or Password incorrect, please try again
ja: エラー: ユーザ名かパスワードが間違っています。再試行して下さい

en: Error connecting to
ja: 接続中のエラー:

en: Error: Insert Failed
ja: エラー: 挿入失敗

en: Error: No Keyword Entered
ja: エラー: キーワードが何も入力されていません

en: Error: Unable to change to directory
ja: エラー: ディレクトリを変更できませんでした

en: Error: Unable to get filesize for %s
ja: エラー: %sのファイルサイズの取得に失敗しました

en: Error: Unable to open
ja: エラー: 開けませんでした

en: Exact
ja: 正確

en: Export
ja: エクスポート

en: Export Catalog
ja: カタログのエクスポート

en: Export To Itunes DB
ja: iTunesのDBへエクスポート

en: Favorite Albums
ja: お気に入りアルバム

en: Favorite Artists
ja: お気に入りアーティスト

en: Favorite Songs
ja: お気に入りの曲

en: File
ja: ファイル

en: File uploads not supported.
ja: ファイルアップロードはサポートしていません。

en: Filename
ja: フルネーム

en: Filename Pattern
ja: ファイル名のパターン

en: Filename pattern
ja: ファイル名パターン

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Filters
ja: フィルタ

en: Find Album Art
ja: アルバムアーティストを見つける

en: Find Duplicates
ja: 重複を見つける

en: Five Stars
ja: 5点

en: Flag
ja: フラグ

en: Flag Removed
ja: フラグを削除しました

en: Flag Removed from
ja: 次からフラグを削除しました:

en: Flag Song
ja: フラグ曲

en: Flag for Retagging
ja: 再タグ付けのフラグ

en: Flagged Records
ja: フラグされたレコード

en: Flagged Songs
ja: フラグされた曲

en: Flags Updated
ja: フラグを更新しました

en: Flash Player
ja: Flashプレーヤー

en: Folder Pattern
ja: フォルダパターン

en: Forces Http play regardless of port
ja: ポートに関わらずHTTP再生を強制

en: Format
ja: 形式

en: Found
ja: 見つかりました

en: Four Stars
ja: 4点

en: Frequency
ja: 周波数

en: From catalog
ja: カタログから

en: From genre
ja: ジャンルから

en: Full Albums
ja: 完全なアルバム

en: Full Artist
ja: 完全なアーティスト

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Fullname
ja: フルネーム

en: Fuzzy
ja: 曖昧

en: GD Support
ja: GDサポート

en: Gather Album Art
ja: アルバムアーティストを収集

en: Gather All Art
ja: 全アーティストを収集

en: Gather Art
ja: アーティスト収集

en: Generate Config File
ja: 設定ファイルの生成

en: Generate Configuration
ja: 設定を生成

en: Generate New Config
ja: 新規設定を生成

en: Genre
ja: ジャンル

en: Genres
ja: ジャンル

en: Get Art
ja: アーティスト取得

en: Gettext Support
ja: Gettextサポート

en: Guest
ja: ゲスト

en: Highest Rated
ja: 高評価

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: I Accept
ja: 同意する

en: I Love It!
ja: 最高！

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Iconv Support
ja: Iconvサポート

en: Import Playlist
ja: プレイリストのインポート

en: Importing a Playlist from a File
ja: ファイルからプレイリストをインポート中

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
ja: 以下のフォームではローカルパス(例 /data/music)かURLのどちらかをリモートのAmpatcheに入れます(例 http://theoherampache.com)

en: Inactive Users
ja: 不活発なユーザ

en: Incorrect Tags
ja: 不正なタグ

en: Increase Volume
ja: 音量を上げる

en: Information
ja: 情報

en: Insert Ampache Database
ja: Ampacheデータベースの挿入

en: Insert Database
ja: データベース挿入

en: Insert current
ja: 現在に挿入

en: Install Failed, Controller Error
ja: コントロールエラーのためインストール失敗

en: Instance Name
ja: インスタンス名

en: Interface
ja: インタフェース

en: Invalid Object Selected
ja: 不正なオブジェクトが選択されました

en: It will not allow any other Ampache servers to connect to it to share catalog information.
ja: それはカタログ情報をそれへ接続するためにどのほかのAmpacheサーバも許可しません。

en: It's Insane
ja: すばらしい！

en: It's Ok
ja: 良い

en: It's Pretty Bad
ja: 非常に悪い

en: It's Pretty Good
ja: 非常に良い

en: Item
ja: アイテム

en: Item Flagged
ja: アイテムをフラグしました

en: Item count
ja: アイテムカウント

en: Key
ja: キー

en: Keywords
ja: キーワード

en: Language
ja: 言語

en: Last Add
ja: 最終追加

en: Last Ip
ja: 最終IP

en: Last Played
ja: 最後に再生した

en: Last Seen
ja: 最終ログイン

en: Last Ten Flagged Records
ja: 過去10のフラグされたレコード

en: Last Verify
ja: 最終確認

en: Latest Album Additions
ja: 最後に追加したアルバム

en: Latest Artist Additions
ja: 最後に追加したアーティスト

en: Length
ja: 長さ

en: Less Played
ja: 以下を再生

en: Level
ja: レベル

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Local
ja: ローカル

en: Local Image
ja: ローカル画像

en: Local Network Definition
ja: ローカルネットワーク定義

en: Local Path to Files
ja: ファイルへのローカルパス

en: Local Play
ja: ローカル再生

en: Localplay
ja: ローカル再生

en: Localplay Access
ja: ローカル再生アクセス

en: Localplay Control
ja: ローカル再生のコントロール

en: Localplay Controller Not Defined
ja: ローカル再生コントローラが定義されていません

en: Localplay Controllers
ja: ローカル再生コントローラ

en: Localplay Disabled
ja: ローカル再生は無効です

en: Localplay Modules
ja: ローカル再生モジュール

en: Localplay Type
ja: ローカル再生のタイプ

en: Lock Songs
ja: 曲の固定

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Mail Users
ja: ユーザへメール

en: Mail to
ja: メール先:

en: Make Default
ja: デフォルトにする

en: Make Sticky
ja: スティッキーにする

en: Manage Democratic Playlists
ja: 大衆向けのプレイリスト管理

en: Manage Flagged
ja: フラグ済みの管理

en: Manage Playlist
ja: 再生リストの管理

en: Manage Shoutbox
ja: シャウトボックスの管理

en: Manage Users
ja: ユーザ管理

en: Manager
ja: マネージャ

en: Maximum Execution Time
ja: 最大実行時間

en: Maximum Results
ja: 最大結果

en: Mbstring Support
ja: mbstringサポート

en: Memory Limit
ja: メモリ制限

en: Message
ja: 本文

en: Message of the Day
ja: 1日のメッセージ

en: Method
ja: 方法

en: Min Bitrate
ja: 最小ビットレート

en: Min Element Count
ja: 最小要素数

en: Minimum Count
ja: 最小カウント

en: Modules
ja: モジュール

en: Most Popular Albums
ja: 1番人気のアルバム

en: Most Popular Artists
ja: 1番人気のアーティスト

en: Most Popular Genres
ja: 1番人気のジャンル

en: Most Popular Live Streams
ja: 1番人気のライブストリーム

en: Most Popular Songs
ja: 1番人気の曲

en: Most Popular Tags
ja: 一番人気のタグ

en: Most Popular Threshold in days
ja: 1番人気にする日数の閾値

en: Mute
ja: 消音

en: MySQL Administrative Password
ja: MySQL管理パスワード

en: MySQL Administrative Username
ja: MySQL管理ユーザ名

en: MySQL Hostname
ja: MySQLのホスト名

en: MySQL Password
ja: MySQLのパスワード

en: MySQL Username
ja: MySQLのユーザ名

en: Mysql for PHP
ja: PHPのMysql

en: Name
ja: 名前

en: New Password
ja: 新規パスワード

en: New User Added
ja: 新規ユーザを追加しました

en: Newest Albums
ja: 新着アルバム

en: Newest Artists
ja: 新着アーティスト

en: Newest Genres
ja: 新着ジャンル

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Catalogs Found
ja: カタログは見つかりませんでした

en: No Disabled songs found
ja: 無効にした曲は見つかりませんでした

en: No Records Found
ja: レコードはありません

en: No Similar Artists found
ja: 同様のアーティストは見つかりませんでした

en: No Songs Removed
ja: 曲は削除されませんでした

en: No Update Needed
ja: 必要な更新はありません

en: No Username/Password specified
ja: 指定されたユーザ名/パスワードはありません

en: No file uploaded
ja: アップロードされたファイルはありません

en: No local account found
ja: ローカルアカウントが見つかりませんでした

en: Non-Standard Http Port
ja: 非標準のHTTPポート

en: None
ja: 無し

en: Normalize Tracks
ja: トラックのノーマライズ

en: Not Enough Data
ja: データは全くありません

en: Now Playing
ja: 現在の演奏曲

en: Now Playing Cleared
ja: 現在再生中のものをクリアしました

en: Object
ja: オブジェクト

en: Off
ja: オフ

en: Off the Charts!
ja: とてつもなくすばらしい！

en: Offset Limit
ja: オフセット制限

en: On
ja: オン

en: On-line
ja: オンライン

en: Once you have ensured that you have the above requirements please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your ampache install at a later date simply edit /config/ampache.cfg.php
ja: 上記の要件を確認したら以下の情報を記入してください。必要なコンフィグの値を求めるだけです。後々Ampacheへの変更を加えたい場合、単に/config/ampache.cfg.phpを編集するだけです。

en: One Star
ja: 1点

en: Operator
ja: オペレータ

en: Optimizing Tables
ja: テーブルを最適化中

en: Option
ja: オプション

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Other Tools
ja: その他ツール

en: Overwrite Existing
ja: 既存を上書き

en: Owner
ja: 所有者

en: PHP ICONV Support
ja: PHP ICONVサポート

en: PHP PCRE Support
ja: PHP PCREサポート

en: PHP PutENV Support
ja: PHP PutENVサポート

en: PHP Session Support
ja: PHPセッションサポート

en: PHP Settings
ja: PHP設定

en: PHP Version
ja: PHPバージョン

en: PID File
ja: PIDファイル

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Path
ja: パス

en: Pause
ja: 一時停止

en: Paused
ja: 一時停止

en: Pending
ja: 保留

en: Play
ja: 再生

en: Play Album
ja: アルバム再生

en: Play Random Selection
ja: ランダム選択を再生

en: Play Selected
ja: 選択済みを再生

en: Played
ja: 再生済

en: Playing from base Playlist
ja: ベースのプレイリストから再生

en: Playlist
ja: 再生リスト

en: Playlist Created
ja: プレイリストを作成しました

en: Playlist File
ja: プレイリストファイル

en: Playlist Imported
ja: プレイリストをインポートしました

en: Playlist Method
ja: プレイリストの方法

en: Playlist Name
ja: プレイリスト名

en: Playlist Songs
ja: プレイリスト曲

en: Playlist Type
ja: プレイリストタイプ

en: Playlist Updated
ja: プレイリストを更新しました

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Please check the artists you want to merge with the current one
ja: 現在のものとマージしたいアーティストをチェックしてください

en: Please contact your server administrator, and fix them.
ja: サーバの管理者へ連絡をして、これらを修正してください。

en: Please fill in your full name (Firstname Lastname)
ja: フルネームを記入してください

en: Plugin Activated
ja: プラグインを有効化しました

en: Plugin Deactivated
ja: プラグインを無効化しました

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Popular Threshold
ja: 人気の閾値

en: Port
ja: ポート

en: Post Shout
ja: シャウトの投稿

en: Post to Shoutbox
ja: シャウトボックスへ投稿

en: Preference
ja: 設定

en: Preference Administration
ja: 設定管理

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences Permissions
ja: 設定パーミッション

en: Prev
ja: 前へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Primary
ja: プライマリ

en: Private
ja: プライベート

en: Public
ja: 公開

en: Pure Random
ja: 純粋なランダム

en: RPC Options
ja: RPCオプション

en: Radio Station Added
ja: ラジオステーションを追加しました

en: Radio Stations
ja: ラジオステーション

en: Random
ja: ランダム

en: Random Play
ja: ランダム再生

en: Rate Limit
ja: レート制限

en: Rated
ja: 評価

en: Rating
ja: 評価

en: Re-encode
ja: 再エンコード

en: Read
ja: 読取

en: Read/Write
ja: 読取/書込

en: Reading
ja: 読み込み中

en: Reason
ja: 理由

en: Reason to flag
ja: フラグする理由

en: Recently Played
ja: 最近再生したもの

en: Recommended Albums
ja: お勧めアルバム

en: Recommended Artists
ja: お勧めアーティスト

en: Recommended Songs
ja: お勧めの曲

en: Refresh
ja: 更新

en: Register
ja: 登録

en: Register User
ja: 登録ユーザ

en: Registration
ja: 登録

en: Registration Complete
ja: 登録完了

en: Registration Date
ja: 登録日

en: Reject
ja: 拒否

en: Related Album
ja: 関連するアルバム

en: Related Artist
ja: 関連するアーティスト

en: Related Genre
ja: 関連するジャンル

en: Remember Me
ja: パスワードを記憶する

en: Remote
ja: リモート

en: Remote Key
ja: リモートキー

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Selected Tracks
ja: 選択されたトラックを削除

en: Remove Vote
ja: 投票削除

en: Rename
ja: リネーム

en: Rename %s
ja: %sをリネーム

en: Rename selected
ja: リネーム

en: Repeat
ja: リピート

en: Required for Remote Catalogs
ja: リモートカタログの必須項目

en: Requirements
ja: 必要条件

en: Reset Album Art
ja: アルバムアーティストのリセット

en: Return to Login Page
ja: ログインページへ戻る

en: Running Remote Sync
ja: リモート同期実行中

en: Running Remote Update
ja: リモート更新実行中

en: STATUS
ja: ステータス

en: Safe Mode
ja: セーフモード

en: Save Catalog Settings
ja: カタログ設定の保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search Again
ja: 再検索

en: Search Ampache
ja: Ampache検索

en: Search Disabled Songs
ja: 無効な曲を検索

en: Search Type
ja: 検索タイプ

en: Searched
ja: 検索済み

en: Select
ja: 選択

en: Send E-mail to Users
ja: ユーザへメール送信

en: Send Mail
ja: メール送信

en: Send and Clear on Add
ja: 追加を送信とクリア

en: Send on Add
ja: 追加を送信

en: Server
ja: サーバ

en: Server Config
ja: サーバ設定

en: Session Expired: please log in again at
ja: セッション期限切れ: 再ログインしてください

en: Set Database Charset
ja: データベースCharsetをセット

en: Set Track Numbers
ja: トラック番号をセット

en: Setting
ja: 設定

en: Settings for %s
ja: %sの設定

en: Shoutbox
ja: シャウトボックス

en: Shoutbox Post Deleted
ja: シャウトボックスの投稿を削除しました

en: Shoutbox Post Updated
ja: シャウトボックスの投稿を更新しました

en: Shoutbox Records
ja: シャウトボックスレコード

en: Show ACL(s)
ja: ACL表示

en: Show All
ja: 全て表示

en: Show All Songs By %s
ja: %sで全曲を表示

en: Show Art
ja: アーティスト表示

en: Show Artists starting with
ja: 次で開始されるアーティストを表示:

en: Show Catalogs
ja: カタログを表示

en: Show Disabled
ja: 表示を無効にしました

en: Show Duplicate Songs
ja: 重複している曲を表示

en: Show Inactive Users
ja: 非活発ユーザを表示

en: Show Localplay Instances
ja: ローカル再生インスタンスの表示

en: Show Playlist
ja: 再生リストの表示

en: Show Unique
ja: ユニークを表示

en: Show instances
ja: インスタンス表示

en: Similar Artists
ja: 同様のアーティスト

en: Simple M3U
ja: 簡易M3U

en: Size
ja: サイズ

en: Size Limit
ja: サイズ制限

en: Song
ja: 曲

en: Song Title
ja: 曲タイトル

en: Song Updated
ja: 曲を更新しました

en: Songs
ja: 曲

en: Songs Disabled
ja: 曲を無効にしました

en: Songs Enabled
ja: 曲を有効にしました

en: Songs Per Seconds
ja: 1秒毎の曲

en: Songs Removed
ja: 曲は削除されました

en: Songs Updated
ja: 曲を更新しました

en: Standard
ja: 基本

en: Start Address
ja: 開始アドレス

en: Start IP Address
ja: 開始IPアドレス

en: Start configuration
ja: 設定の開始

en: Starting Album Art Search
ja: アルバムアーティスト検索の開始

en: Starting New Song Search on %s catalog
ja: %sカタログ上の新規曲検索を開始

en: Starting Update from Tags
ja: タグから更新を開始

en: Starts With
ja: 開始 :

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Step 1 - Creating and Inserting the Ampache Database
ja: ステップ1 - Ampacheデータベースの作成と挿入

en: Step 2 - Creating the Ampache.cfg.php file
ja: ステップ2 - Ampache.cfg.phpファイルの作成

en: Step 2 - Creating the ampache.cfg.php file
ja: ステップ2 - ampache.cfg.phpファイルの作成

en: Step 3 - Setup Initial Account
ja: ステップ3 - 初期アカウントのセットアップ

en: Stop
ja: 停止

en: Stopped
ja: 停止

en: Stream
ja: ストリーム

en: Stream Access
ja: ストリームアクセス

en: Stream URL
ja: ストリームURL

en: Streaming
ja: ストリーミング

en: Subject
ja: 件名

en: System
ja: システム

en: Tag
ja: タグ

en: Tag Cloud
ja: タグクラウド

en: Tags
ja: タグ

en: The Catalog and all associated records have been deleted
ja: カタログと全ての割り当てられたレコードを削除しました

en: The Requested Playlist has been deleted.
ja: 要求されたプレイリストは削除されています。

en: The requested song has been updated
ja: 要求された曲を更新しました

en: The requested song(s) have been disabled
ja: 要求された曲は無効化されました

en: The requested song(s) have been enabled
ja: 要求された曲は有効化されました

en: The specified item has been flagged
ja: 指定されたアイテムはフラグ済みです

en: The validation key used isn't correct
ja: 使用した確認キーは正しくありません

en: Theme
ja: テーマ

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
ja: ファイルアップロードで問題があります: %sはアップロードされませんでした。

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ja: ファイルアップロードで問題があります: %sは許可された最大サイズ(%dバイト)より大きいです。

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
ja: ファイルアップロードで問題があります: %sは部分的にアップロードされました。

en: This Page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites
ja: このページはAmpacheデータベースとampache.cfg.phpファイルの生成のインストールを扱います。続ける前に以下の事前準備をお願いします。

en: This User ID is activated and can be used %sLogin%s
ja: このユーザIDはアクティベート済みで%sログイン%sを使用できます

en: This attempts to connect to your database using the values from your ampache.cfg.php
ja: これは、あなたのampache.cfg.phpからの値を使用して、あなたのデータベースに接続することを試みます。

en: This attempts to read /config/ampache.cfg.php If this fails either the ampache.cfg.php is not in the correct locations or
    	it is not currently readable by your webserver.
ja: これは、これが一方のampache.cfg.phpに失敗する場合/config/ampache.cfg.phpを読むことを試みます、正確な位置あるいはそれにない、あなたのウェブサーバによって現在判読可能でありません。

en: This event has been logged
ja: このイベントは記録済みです

en: This step creates and inserts the Ampache database, as such please provide a mysql account with database creation rights. This step may take a while depending upon the speed of your computer
ja: このステップはデータベースの作成権限をmysqlのアカウントに与えていることを前提にAmpacheデータベースを作成し、データを挿入します。マシンの速度によってこのステップはしばらく時間がかかるかもしれません。

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be directed to the login page
ja: このステップはAmpacheの管理者アカウントを初期化します。一旦管理者アカウントが作成されるとログインページに飛びます。

en: This steps takes the basic config values and generates the config file. It will prompt you to download the config file. Please put the downloaded config file in /config
ja: このステップは基本的なコンフィグの値の取得とコンフィグファイルの作成を行います。それはコンフィグファイルをダウンロードするように促されます。ダウンロードしたコンフィグファイルを/configディレクトリへ置いてください。

en: This test checks to make sure that you have PHP session support enabled. Sessions are required for Ampache to work.
ja: このテストはPHPセッションのサポートを可能にすることを確かめるためにチェックします。セッションは、Ampacheが働くことを必要とされます。

en: This test checks to make sure you have Iconv support installed. Iconv support is required for Ampache
ja: このテストはIconvのサポートをインストールすることを確かめるためにチェックします。IconvのサポートはAmpacheのために必要になります。

en: This test checks to see if you have the mysql extensions loaded for PHP. These are required for Ampache to work.
ja: このテストは、PHPのためにあなたがmysql拡張をロードするかチェックします。これらはAmpacheが働くために要求されます。

en: This test makes sure that PHP isn't running in SafeMode and that we are able to modify the memory limits. While not required, without these abilities some features of ampache may not work correctly
ja: このテストは、PHPがSafeModeの中で走っておらず、私たちがメモリ範囲を修正することができることを確かめます。ampacheのいくつかの機能が正確に動かさないかもしれない一方で、機能なしでは要求されないかもしれません

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that we are able to completely parse your config file
ja: このテストは、あなたが要求された配置変数をすべてセットしており、私たちがconfigファイルを完全に解析することができることを確かめます。

en: This test makes sure you have PCRE support compiled into your version of PHP, this is required for Ampache.
ja: このテストは、あなたがPHPのバージョンへPCREのサポートをコンパイルすることを確かめます。これはAmpacheに必要です。

en: This tests to make sure that you are running a version of PHP that is known to work with Ampache.
ja: これはAmpacheで働くと知られているPHPのバージョンを実行していることを確かめるためにテストします。

en: Three Stars
ja: 3点

en: Time
ja: 時間

en: Title
ja: タイトル

en: Total Songs
ja: 合計曲

en: Total Time
ja: 合計時間

en: Total Users
ja: 合計ユーザ数

en: Track
ja: トラック

en: Transcode Bitrate
ja: トランスコードのビットレート

en: Transcoding
ja: トランスコーディング

en: Two Stars
ja: 2点

en: Type
ja: タイプ

en: Type of Playback
ja: プレイバックのタイプ

en: Unable to Disabled last Administrator
ja: 最後の管理者は無効に出来ません

en: Unable to Install Plugin
ja: プラグインをインストールできませんでした

en: Unable to create new account
ja: 新規アカウントを作成できませんでした

en: Unable to delete last Admin User
ja: 最後の管理者は削除できません

en: Unable to load XMLRPC library, make sure XML-RPC is enabled
ja: XMLRPCライブラリを読み込めませんでした。XML-RPCが有効になっているか確認してください。

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown (Orphaned)
ja: 不明(孤立)

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Unplayed
ja: 未再生

en: Update
ja: 更新

en: Update Account
ja: アカウント更新

en: Update Album
ja: アルバム更新

en: Update All
ja: 全て更新

en: Update Artist
ja: アーティスト更新

en: Update Finished.
ja: 更新完了

en: Update Instance
ja: インスタンスの更新

en: Update Preferences
ja: 設定の更新

en: Update Song
ja: 曲を更新

en: Update User
ja: ユーザの更新

en: Update from Tags Complete
ja: タグから更新完了

en: Update from tags
ja: タグから更新

en: Update id3 tags
ja: ID3タグの更新

en: Updated
ja: 更新しました

en: Updating the %s catalog
ja: %sカタログの更新中

en: Upload
ja: アップロード

en: User
ja: ユーザ

en: User Access Level
ja: ユーザアクセスレベル

en: User Activated
ja: ユーザアクティベート

en: User Agreement
ja: 同意

en: User Already Logged in
ja: ユーザはすでにログインしています

en: User Deleted
ja: ユーザを削除しました

en: User Disabled
ja: ユーザを無効化しました

en: User Disabled please contact Admin
ja: ユーザは無効なので管理者にお問合せください

en: User Enabled
ja: ユーザを有効化しました

en: User Information
ja: ユーザ情報

en: User Tools
ja: ユーザツール

en: User Updated
ja: ユーザを更新しました

en: User is Offline Now
ja: ユーザは現在オフラインです

en: User is Online Now
ja: ユーザは現在オンラインです

en: User to track
ja: 追跡するユーザ

en: Username
ja: ユーザ名

en: Using Old Password Encryption, Please Reset your Password
ja: 古いパスワードの暗号を使用しています。パスワードをリセットしてください。

en: Validation Failed
ja: 確認に失敗しました

en: Value
ja: 値

en: Various
ja: いくつかの

en: Verifed
ja: 確認済み

en: Verify
ja: 確認

en: Verify All
ja: 全て確認

en: Version
ja: バージョン

en: View
ja: 閲覧

en: Viewing %s Genre
ja: %sジャンルを閲覧中

en: Volume
ja: 音量

en: Votes
ja: 投票

en: Web Interface
ja: ウェブインタフェース

en: Web Path
ja: Webパス

en: Write Config
ja: コンフィグの書込み

en: XML-RPC Key
ja: XML-RPCキー

en: XSPF Player
ja: XSPFプレーヤー

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: You <U>must</U> accept the user agreement
ja: 同意しなければなりません。

en: You did not enter a username
ja: ユーザ名が入力されていません

en: You must enter a password
ja: パスワードを入力してください

en: You've reached this page because a configuration error has occured. Debug Information below
ja: 設定エラーが発生したためこのページを表示します。以下はデバッグ情報です

en: Your Access List Entry has been removed
ja: アクセスリストエントリを削除しました

en: Your Account has been updated
ja: アカウントを更新しました

en: Your Database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
ja: データベースと割り当てられたテーブルは現在設定されたCharsetに一致する更新をしました。

en: Your E-mail was successfully sent.
ja: メールは送信されました。

en: Your account has been created. An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
ja: アカウントを作成しました。アクティベーションキーを入力したメールアドレスへ送信しました。メールをチェックしてください。

en: Your new Access List Entry has been created
ja: 新しいアクセスリストエントリを作成しました

en: Your passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Your webserver has read access to the /sql/ampache.sql file and the /config/ampache.cfg.dist.php file
ja: ウェブサーバは/sql/ampache.sqlファイル及び/config/ampache.cfg.dist.phpファイルの読込権限を持っている必要があります。

en: Your webserver has read access to the /sql/ampache.sql file and the /config/ampache.cfg.php.dist file
ja: ウェブサーバが/sql/ampache.sqlファイルと/config/ampache.cfg.php.distファイルへの読み取り権限を持っている

en: Zlib Support
ja: Zlibサポート

en: [print_tags.php.inc]
    This commandline script will display the tag information for the specified filename as it will 
    appear to Ampache.
ja: [print_tags.php.inc]
    このコマンドラインスクリプトはAmpacheへ表示されるものとして指定されたファイル名のタグ情報を表示します。

en: album name
ja: アルバム名

en: artist name
ja: アーティスト名

en: day | days
ja[0]: 日

en: days ago
ja: 日前

en: file
ja: ファイル

en: files removed
ja: ファイルを削除しました

en: genre
ja: ジャンル

en: has been updated and is now
ja: は更新済みです

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: hours ago
ja: 時間前

en: id3 comment
ja: ID3のコメント

en: minutes
ja: 分

en: minutes ago
ja: 分前

en: months ago
ja: ヶ月前

en: other
ja: その他

en: seconds ago
ja: 秒前

en: song title
ja: 曲名

en: songs found checking tag information.
ja: 曲見つかりました。タグ情報をチェック中です。

en: songs updated.
ja: 曲更新しました

en: track number (padded with leading 0)
ja: トラック番号

en: updated
ja: 更新しました

en: weeks ago
ja: 週間前

en: year
ja: 年

en: years ago
ja: 年前
