ampache - en to ru translation catalogue (206 entries)

en:  FOUND
ru:  НАЙДЕНО

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
ru: MySQL Server with a username and password that can create/modify databases

en: Access
ru: Доступ

en: Account
ru: Аккаунт

en: Add Catalog
ru: Add Catalogue

en: Add a Catalog
ru: Add a Catalogue

en: Add a catalog
ru: Add a catalogue

en: Add a new user
ru: Добавить нового пользователя

en: Add to Catalog(s)
ru: Добавить в каталог(и)

en: Add to all Catalogs
ru: Добавить во все каталоги

en: Added
ru: Добавлено

en: Added Playlist From
ru: Добавлен Список из

en: Admin
ru: Админка

en: Album
ru: Альбом

en: Album Art Already Found
ru: Картинка альбома уже найдена

en: Album Art Dump Complete
ru: Album Art Dump Создан

en: Album Art Search Finished
ru: Поиск картинки для альбома завершен

en: Album Art information has been removed form the database
ru: Album Art information has been removed from the database

en: Album Name
ru: Название альбома

en: Album Year
ru: Год

en: Albums
ru: Альбомы

en: All
ru: Все

en: All now playing data has been cleared
ru: Вся проигранные треки удалены

en: Ampache Installation
ru: Установка Ampache

en: Are you sure you want to permanently delete
ru: Вы уверены что хотите удалить прямо сейчас

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Artist and Title
ru: Исполнитель и название

en: Artist, Album and Title
ru: Артист, альбом и название

en: Artists
ru: Артисты

en: Bitrate
ru: Битрейд

en: Browse
ru: Пролистать

en: Catalog
ru: Каталог

en: Catalog Clean Done
ru: Очистка каталога завершена

en: Catalog Finished
ru: Каталог Готов

en: Catalog Name
ru: Catalogue Name

en: Catalog Size
ru: Размер каталога

en: Catalog Statistics
ru: Статистика каталога

en: Catalog Time
ru: Время каталога

en: Catalog Tools
ru: Catalogue Tools

en: Catalog Type
ru: Catalogue Type

en: Catalog Update Finished
ru: Обновление каталога окончено

en: Check for Config
ru: Check for Configuration

en: Checking
ru: Проверка

en: Clean All Catalogs
ru: Очистить все каталоги

en: Clean Catalog(s)
ru: Очистить каталог(и)

en: Clear Catalog Stats
ru: Clear Catalogue Stats

en: Click the clear the playlist
ru: Нажмите чтобы очистить плейлист

en: Click to shuffle (randomize) the playlist
ru: нажмите чтобы перемешать список

en: Closed after write
ru: Закрыто после записи

en: Code
ru: Код

en: Comment
ru: Комментарии

en: Completed updating remote catalog(s)
ru: Закончено обновление удалённого каталога(ов)

en: Confirm Password
ru: Подтверждение пароля

en: Connected Users
ru: Подсоединённые пользователи

en: Could not add
ru: Невозможно добавить

en: Cover
ru: Обложка

en: Create a new playlist
ru: Создать новый плейлист

en: Create/Update/Clean your catalog here
ru: Create/Update/Clean your catalogue here

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Error
ru: Удалить ошибкуr

en: Disable
ru: Выключено

en: Do you really want to clear the statistics for this catalog?
ru: Вы действительно хотите удалить статистику для этого каталога?

en: Do you really want to clear your catalog?
ru: Вы действвительно хотите очистить Ваш каталог?

en: Do you really want to delete this Access Record?
ru: Вы действительно хотете удалить Запись?

en: Do you really want to delete this catalog?
ru: Вы действитльно хотите удалить этот каталог?

en: Download
ru: Загрузить

en: Edit
ru: Изменить

en: Enable
ru: Включено

en: Entry Added
ru: Запист добавлена

en: Entry Deleted
ru: Запись удалена

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Passwords don't match
ru: Ошибка Пароль не совпадает

en: Error Username Required
ru: Ошибка требуется имя пользавателя

en: Error connecting to
ru: Ошибка при соединении с

en: Error unable to open file for writting
ru: Ошибка: невозможно открыть файл для записи

en: Error, cannot write
ru: Ошибка, невозможно записать

en: Error, cannot write song in file
ru: Ошибка, невозможно записать песню или файл

en: Error: Unable to change to directory
ru: Ошибка: Невозможно изменить директорию

en: Error: Unable to get filesize for
ru: Ошибка: Невозможно получить размер файла для

en: Error: Unable to open
ru: Ошибка: Невозможно открыть

en: Favor Unplayed
ru: Любимые непроигранные

en: File uploads not supported.
ru: Загрузка файла не поддерживается.

en: Filesize
ru: Размер файла

en: Find Duplicates
ru: Найти дубликата

en: Found
ru: Найдено

en: Found in Folder
ru: Найдено в Директории

en: Found in ID3
ru: Найдено в ID3

en: Found on Amazon
ru: Найдено на Amazon

en: From genre
ru: Из жанра

en: Full Albums
ru: Все альбомы

en: Full Artist
ru: Весь Артист

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Genre
ru: Жанр

en: Home
ru: Главная

en: Host Access to Your Catalog
ru: Host Access to Your Catalogue

en: Import
ru: Импортировать

en: Item count
ru: Счёт

en: Local
ru: Локальное

en: Loop
ru: повторять

en: Mail to
ru: Написать письмо

en: Manage Users
ru: Управление пользователями

en: Message
ru: Сообщение

en: Mode
ru: Режим

en: Music Player Daemon
ru: Музыкальный проигрыватель Daemon

en: New
ru: Новые

en: No
ru: Нет

en: No Update Needed
ru: Обновление не требуется

en: No file uploaded
ru: Нет загруженных файлов

en: No songs in this playlist.
ru: Нет песен в этом списке.

en: Not Found
ru: Не Найдено

en: Now Playing
ru: Сейчас слушают

en: Now Playing Cleared
ru: Не играть удалённые

en: Off
ru: Выкл

en: On
ru: Вкл

en: Opened for writting
ru: Открыто для записи

en: Other Private
ru: Другие личные

en: Password
ru: Пароль

en: Play
ru: Играть

en: Play Random Selection
ru: Играть случайный выбор

en: Play Random Songs
ru: Играть случайные песни

en: Playlist Actions
ru: Действия с Playlist'ом

en: Prefs
ru: Preferencess

en: Public
ru: Общее

en: Random
ru: Случайно

en: Rate
ru: Скорость

en: Reason
ru: Причина

en: Refresh the Playlist Window
ru: Обновить окно Списка

en: Register User
ru: Зарегистрировать пользователя

en: Return
ru: Возврат

en: Running Remote Sync
ru: Запущен Remote Sync

en: Running Remote Update
ru: Запущено удалённое обновление

en: Save Catalog Settings
ru: Save Catalogue Settings

en: Search
ru: Поиск

en: Search Ampache
ru: Поиск

en: Search Type
ru: Тип поиска

en: Searched
ru: Обыскано

en: Searching for new Album Art
ru: Поиск новой картинки альбома

en: Select
ru: Выбрать

en: Send Mail
ru: Послать почту

en: Server Playlist
ru: Список Сервера

en: Session Expired: please log in again at
ru: Время сессии исчерпано: пожалуйста, залогиньтесь опять

en: Settings for catalog in
ru: Settings for catalogue in

en: Show all
ru: Показать всё

en: Show w/o art
ru: Показать w/o art

en: Simple M3U
ru: Простой M3U

en: Songs
ru: Песни

en: Songs Disabled
ru: Песни отключены

en: Songs Enabled
ru: Песни Включены

en: Songs Per Seconds
ru: Песен за секунды

en: Starting Album Art Search
ru: Начат поиск Album Art

en: Starting Catalog Build
ru: Начинато Построение Каталога

en: Starting New Song Search on
ru: Начат поиск новой песни на

en: Stream
ru: Поток

en: Subject
ru: Предмет

en: Successfully-Cataloged
ru: Successfully-Catalogued

en: The requested song(s) have been disabled
ru: Запрашиваемые песня(и) отключены

en: The requested song(s) have been enabled
ru: Запрашиваемые песня(и) включены

en: There are no playlists of this type
ru: Нет плейлистов этого типа

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
ru: Была проблема с загрузкой файла: 0% было загружено.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ru: Была проблема с загрузкой файла: размер загружаемого файла превышает норму.

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
ru: Была проблема с загрузкой файла: файл был загружен только частично.

en: This Page handles the installation of the ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisits
ru: This Page handles the installation of the ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites

en: This steps takes the basic config values, and first attempts to write them out directly to your webserver. If access is denied it will prompt you to download the config file. Please put the downloaded config file in /config
ru: This steps takes the basic config values, and first attempts to write them out directly to your webserver. If access is denied it will prompt you to download the configuration file. Please put the downloaded configuration file in /config

en: This test makes sure that you have set all of the required config variables and that we are able to 
    	compleatly parse your config file
ru: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that we are able to 
    	completely parse your config file

en: Time
ru: Время

en: Title
ru: Название

en: Total Songs
ru: Всего песен

en: Total Time
ru: Поное время

en: Total Tracks
ru: Всего треков

en: Total Users
ru: Все пользователи

en: Track
ru: Дорожка

en: Unable to delete last Admin User
ru: Невозмонжно удалить последнего пользователя-админестратора

en: Unable to load XMLRPC library, make sure XML-RPC is enabled
ru: Невозможно загрузить библиотеку XMLRPC, убедитесь что XML-RPC включено

en: Update All Catalogs
ru: Обновить все каталоги

en: Update Catalog(s)
ru: Обновить каталог(и)

en: Update Catalogs
ru: Update Catalogues

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updating the
ru: Обновление

en: Upload
ru: Закачать

en: User Deleted
ru: Пользователь удалён

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Various
ru: Различные

en: View
ru: Просмотреть

en: View All
ru: Просмотреть все

en: Write Config
ru: Write Configuration

en: Written
ru: Записано

en: Year
ru: Год

en: You don't have any catalogs.
ru: You don't have any catalogues.

en: Your Access List Entry has been removed
ru: Удалено

en: Your Private
ru: Ваши личные

en: Your new Access List Entry has been created
ru: Ваш новый Список Доступа создан

en: catalog
ru: Каталог

en: catalog path
ru: catalogue path

en: clear
ru: очистить

en: day
ru: День

en: days
ru: дни

en: file
ru: файл

en: files removed
ru: файлы удалены

en: from catalog
ru: из каталога

en: hour
ru: час

en: hours
ru: часы

en: is not readable by ampache
ru: не читаем программой ampache

en: refresh now
ru: обновить сейчас

en: shuffle
ru: Случайный выбор

en: songs found checking tag information.
ru: песни найдены проверка информации о tag

en: updated to
ru: обновлено в
