ampache - en to ru translation catalogue (812 entries)

en:  has been created
ru:  был создан

en: # Songs
ru: Композиций

en: %1$s - %2$s Lyrics Detail
ru: %1$s - %2$s Текст композиции

en: %d hour | %d hours
ru[0]: %d час
ru[1]: %d часа
ru[2]: %d часов

en: %d item found checking tag information | %d items found checking tag information
ru[0]: %d запись. Проверка информации из тегов
ru[1]: %d записи. Проверка информации из тегов
ru[2]: %d записей. Проверка информации из тегов

en: %d minute | %d minutes
ru[0]: %d минута
ru[1]: %d минуты
ru[2]: %d минут

en: %s %s Playlist
ru: %s %s Список композиций

en: %s IP History
ru: История IP %s

en: %s Lyrics
ru: Текст %s

en: %s Playlist
ru: %s Список композиций

en: %s by %s
ru: %s - %s

en: %s does not match site charset
ru: кодировка %s отличается от кодировки сайта

en: %s is not readable by ampache
ru:  %s не может быть прочитан ampache

en: %s of 5
ru: %s из 5

en: (no leading or ending '/')
ru: (без начального или завершающего '/')

en: * Required fields
ru: * Обязательные к заполнению поля

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
ru: MySQL сервер, пользователь и пароль с доступом на создание/изменение базы данных

en: A new user has registered
    The following values were entered.
    
    Username: %s
    Fullname: %s
    E-mail: %s
ru: Зарегистрирован новый пользователь
    Были указаны следующие значения:
    
    Пользователь: %s
    Ф.И.О.: %s
    E-mail: %s

en: ACL Type
ru: Тип ACL

en: AND
ru: И

en: Access Control
ru: Управление доступом

en: Access Control Entries
ru: Записи Списка доступа

en: Access Denied
ru: Доступ запрещен

en: Access Level
ru: Уровень доступа

en: Access List Entry updated
ru: Запись списка доступа обновлена

en: Account
ru: Аккаунт

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Active Instance
ru: Активный элемент

en: Active Playlist
ru: Активный список композиций

en: Activity
ru: Активность

en: Add
ru: Добавить

en: Add ACL
ru: Добавить

en: Add API / RPC Host
ru: Добавить API / RPC хост

en: Add Album
ru: Добавить альбом

en: Add All
ru: Добавить все

en: Add All Songs By %s
ru: Добавить все песни %s

en: Add Catalog
ru: Добавить каталог

en: Add Current Host
ru: Добавить текущий хост

en: Add Dynamic Items
ru: Добавить

en: Add From %s
ru: Добавить из %s

en: Add Instance
ru: Добавить элемент

en: Add Local Network Definition
ru: Добавить определение локальный сети

en: Add Localplay Instance
ru: Добавить элемент локального вещания

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add Radio Station
ru: Добавить радиостанцию

en: Add Random
ru: Добавить случайные

en: Add Random Songs By %s
ru: Добавить случайные песни %s

en: Add Random from Album
ru: Добавить случайные треки с альбома

en: Add Rule
ru: Добавить правило

en: Add Search Results
ru: Добавить результат поиска

en: Add User
ru: Добавить

en: Add Vote
ru: Добавить голос

en: Add a Catalog
ru: Добавить

en: Add to
ru: Добавить в

en: Add to All
ru: Добавить во все

en: Add to New Playlist
ru: Добавить в новый список композиций

en: Add to Playlist
ru: Добавить в список композиций

en: Added
ru: Добавлен

en: Added Playlist From
ru: Добавлен список воспроизведения из

en: Adding a New User
ru: Добавление нового пользователя

en: Addition Time
ru: Время добавления

en: Admin
ru: Администратор

en: Admin-Catalog
ru: Админка-Каталог

en: Admin-Mail Users
ru: Админка-Почтовые пользователи

en: Admin-Manage Access Lists
ru: Админка-управление списками доступа

en: Admin-Manage Modules
ru: Админка-управление модулями

en: Admin-Site Preferences
ru: Админка-настройки сайта

en: Admin-User Management
ru: Админка-Управление пользователями

en: Advanced
ru: Расширенный поиск

en: Advanced Add
ru: Расширенное добавление

en: Advanced Options
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced Random Rules
ru: Расширенные настройки

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Album
ru: Альбом

en: Album Art
ru: Обложка альбома

en: Album Art Cleared
ru: Обложка очищена

en: Album Art Inserted
ru: Обложка добавлена

en: Album Art Not Located
ru: Обложка не найдена

en: Album Art Search Finished
ru: Поиск альбомных обложек завершен

en: Album Art could not be located at this time. This may be due to write access error, or the file is not received correctly.
ru: Обложка не определена. Это могло быть вызвано ошибкой доступа на запись, либо файл был получен некорректно.

en: Album Art information has been removed from the database
ru: Информация об обложке альбома была удалена из базы данных

en: Album Ellipse Threshold
ru: Ширина столбца альбома

en: Album Updated
ru: Альбом обновлен

en: Albums
ru: Альбомы

en: Albums by %s
ru: Альбомы %s

en: Albums of the Moment
ru: Случайные альбомы

en: All
ru: Все

en: All Playlists
ru: Все списки композиций

en: All now playing data has been cleared
ru: Данные по воспроизводимым трекам удалены

en: Allow Democratic Play
ru: Разрешить публичное воспроизведение

en: Allow Downloads
ru: Разрешить скачивание

en: Allow Localplay Play
ru: Разрешить Локальное вещание

en: Allow Localplay set to False
ru: Опция "Разрешить локальное вещание" не включена

en: Allow Streaming
ru: Разрешить вещание

en: Always
ru: Всегда

en: Ampache Database User Password
ru: Ampache пароль пользователя базы данных

en: Ampache Database Username
ru: Ampache имя пользователя базы данных

en: Ampache Debug
ru: Отладка Ampache

en: Ampache Installation
ru: Установка Ampache

en: Ampache Installation.
ru: Установка Ampache.

en: Ampache Update
ru: Обновление Ampache

en: Ampache.cfg.php Configured?
ru: Ampache.cfg.php настроен?

en: Ampache.cfg.php Exists
ru: Ampache.cfg.php существует

en: Apply to All
ru: Применить ко всем

en: Approved
ru: Одобрено

en: Are you sure you want to remove this plugin?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это расширение?

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Artist Ellipse Threshold
ru: Ширина исполнителя

en: Artist Updated
ru: Исполнитель обновлен

en: Artist and Title
ru: Исполнитель и название

en: Artist, Album and Title
ru: Исполнитель, альбом и название

en: Artists
ru: Исполнители

en: Auto-inserted Fields
ru: Автоматически заполненные поля

en: Available Plugins
ru: Доступные расширения

en: Back
ru: Назад

en: Base Playlist
ru: Основной список композиций

en: Batch Download
ru: Пакетная загрузка

en: Bitrate
ru: Битрейд

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse Music
ru: Слушать музыку

en: Browse Users
ru: Список

en: Build Playlists from m3u Files
ru: Создавать списки воспроизведения из m3u файлов

en: CHECK
ru: ПРОВЕРКА

en: Cache Hits:
ru: Кэш-попаданий:

en: Callsign
ru: Позывной

en: Cancel
ru: Отменить

en: Catalog
ru: Каталог

en: Catalog Clean Done. %d file removed. | Catalog Clean Done. %d files removed.
ru[0]: Очистка каталога завершена. %d файл удален
ru[1]: Очистка каталога завершена. %d файла удалено
ru[2]: Очистка каталога завершена. %d файлов удалено

en: Catalog Cleaned
ru: Каталог очищен

en: Catalog Created
ru: Каталог создан

en: Catalog Delete
ru: Удаление каталога

en: Catalog Deleted
ru: Каталог Удален

en: Catalog Manager
ru: Менеджер каталогов

en: Catalog Name
ru: Имя каталога

en: Catalog Number
ru: Каталог

en: Catalog Root unreadable, stopping clean
ru: Корневой каталог не может быть прочитан, остановка очистки

en: Catalog Size
ru: Размер каталога

en: Catalog Statistics
ru: Статистика каталога

en: Catalog Time
ru: Длительность каталога

en: Catalog Type
ru: Тип каталога

en: Catalog Update Finished
ru: Обновление каталога завершено

en: Catalog Updated
ru: Каталог обновлен

en: Catalog statistics cleared
ru: Статистика каталога удалена

en: Catalogs
ru: Каталоги

en: Check for Config
ru: Проверить конфигурацию

en: Check for New Version
ru: Проверить новую версию

en: Checked
ru: Проверено

en: Checking
ru: Проверка

en: Choose installation language.
ru: Выберите язык установки

en: Clean
ru: Очистить

en: Clean All
ru: Очистить все

en: Cleaning the %s Catalog
ru: Очистка каталога %s

en: Clear Catalog Stats
ru: Очистить статистику каталогов

en: Clear Now Playing
ru: Очистить текущее воспроизведение

en: Clear Playlist
ru: Очистить список композиций

en: Clear Stats
ru: Очистить статистику

en: Clear on Send
ru: Очищать при отправке

en: Click to close window
ru: Щелкните для закрытия окна

en: Code
ru: Код

en: Codec
ru: Кодек

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: Completed synchronisation of album images
ru: Завершена синхронизация обложек альбомов

en: Completed updating remote catalog(s)
ru: Закончено обновление удаленных каталогов

en: Config Preset
ru: Редактировать предустановку

en: Configure Democratic Playlist
ru: Настроить публичный список

en: Confirm Deletion Request
ru: Запрос на удаление

en: Confirm Password
ru: Подтверждение пароля

en: Connected Users
ru: Подключено

en: Content Manager
ru: Менеджер содержания

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue to Step 3
ru: Перейти на шаг 3

en: Cooldown
ru: Повторное воспроизведение

en: Cooldown Time
ru: Время повторного воспроизведения

en: Cover
ru: Обложка

en: Create
ru: Добавить

en: Create ACL
ru: Создать список доступа

en: Create Account
ru: Создать аккаунт

en: Create Admin Account
ru: Создание аккаунта администратора

en: Create Database User for New Database
ru: Создать пользователя базы данных для новой базы

en: Create Date
ru: Дата создания

en: Create New Playlist
ru: Создать список воспроизведения

en: Create a new playlist
ru: Создать новый список композиций

en: Created by: %s for %s
ru: Создал %s для %s

en: Current Configuration
ru: Текущая конфигурация

en: Current Playlist
ru: Текущий список композиций

en: Current rating:
ru: Текущий рейтинг:

en: Currently Playing
ru: Сейчас играет

en: Customize Search
ru: Настроить поиск

en: DB Inserted
ru: База данных добавлена

en: DESCRIPTION
ru: ОПИСАНИЕ

en: Database Charset Updated
ru: Кодировка базы данных обновлена

en: Date
ru: Дата

en: Date Added
ru: Дата добавления

en: Deactivate
ru: Деактивировать

en: Debug Tools
ru: Отладочные средства

en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

en: Default
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Catalog
ru: Удалить каталог

en: Delete Error
ru: Ошибка удаления

en: Deleted
ru: Удален

en: Deletion Request
ru: Запрос на удаление

en: Democratic
ru: Публичное вещание

en: Democratic Playlist
ru: Публичный список композиций

en: Description
ru: Описание

en: Desired Database Name
ru: Желаемое имя базы данных

en: Details
ru: Детали

en: Direct URL to Image
ru: Прямой URL к изображению

en: Disable
ru: Отключить

en: Disabled
ru: Отключено

en: Disabled Song Processed | Disabled Songs Processed
ru[0]: Отключенная композиция обработана
ru[1]: Отключенные композиции обработаны
ru[2]: Отключенных композиции обработано

en: Disabled Songs
ru: Отключенные композиции

en: Disk
ru: Диск

en: Do you really want to delete this catalog?
ru: Вы действительно хотите удалить этот каталог?

en: Don't Play
ru: Не игралось

en: Download
ru: Скачать

en: Download Selected
ru: Скачать отмеченные

en: Duplicate Songs
ru: Дублирующиеся песни

en: E-mail
ru: Е-мэйл

en: E-mail Sent
ru: Е-мэйл отправлен

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Access Control List
ru: Редактировать список доступа

en: Edit Album
ru: Редактировать альбом

en: Edit Artist
ru: Редактировать исполнителя

en: Edit Instance
ru: Редактировать элемент

en: Edit Localplay Instance
ru: Редактировать запись локального воспроизведения

en: Edit Song
ru: Редактировать композицию

en: Edit existing Shoutbox Post
ru: Редактировать сообщение онлайн-чата

en: Editing %s preferences
ru: Редактирование предпочтений %s

en: Editing Playlist
ru: Редактирование списка композиций

en: Editing existing User
ru: Редактирование пользователя

en: Empty Playlists Deleted
ru: Пустые списки воспроизведения удалены

en: Enable
ru: Включить

en: End
ru: Конец

en: End Address
ru: Конечный адрес

en: Enqueue
ru: Добавить

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Captcha Failed
ru: Проверка CAPTCHA завершилась неуспешно

en: Error Captcha Required
ru: Ошибка: требуется CAPTCHA

en: Error Config File Out of Date
ru: Ошибка: конфигурационный файл устарел

en: Error Email address not confirmed
ru: Ошибка: Е-мэйл не подтвержден

en: Error Passwords don't match
ru: Ошибка: Пароль не подходит

en: Error Update Failed
ru: Ошибка обновление не удалось

en: Error Username Required
ru: Ошибка: требуется имя пользователя

en: Error Username already exists
ru: Ошибка: Пользователь с таким именем уже существует

en: Error Username or Password incorrect, please try again
ru: Неверный пользователь или пароль. Попробуйте еще раз

en: Error connecting to
ru: Ошибка подключения к

en: Error: Config file not found or Unreadable
ru: Ошибка: конфигурационный файл не найден, или недоступен

en: Error: Defined Path is inside an existing catalog
ru: Ошибка: указанный путь внутри имеющегося каталога

en: Error: Insert Failed
ru: Ошибка:  Добавление закончилось неудачей

en: Error: No Keyword Entered
ru: Ошибка: Не введены ключевые слова

en: Error: Unable to change to directory
ru: Ошибка: не удалось изменить директорию

en: Error: Unable to get filesize for %s
ru: Ошибка: не удалось определить размер файла %s

en: Error: Unable to make Database Connection
ru: Ошибка: не удалось подключиться к базе данных

en: Error: Unable to open
ru: Ошибка: не удалось открыть

en: Exact
ru: Четкий

en: Existing Database detected, unable to continue installation
ru: База данных уже существует, продолжение установки невозможно

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Catalog
ru: Экспортировать каталог

en: Export To Itunes DB
ru: Экспортировать в Itunes БД

en: Fast
ru: Быстро

en: Fault
ru: Ошибка

en: Favorite Albums
ru: Любимые альбомы

en: Favorite Artists
ru: Любимые исполнители

en: Favorite Songs
ru: Любимые песни

en: Field
ru: Поле

en: File
ru: Файл

en: File uploads not supported.
ru: Загрузка файлов не поддерживается.

en: Filename
ru: Файл

en: Filename Pattern
ru: Шаблон имени файла

en: Filename pattern
ru: Шаблон имени файла

en: Filename:
ru: Файл:

en: Filters
ru: Фильтр

en: Find Album Art
ru: Найти обложку

en: Find Duplicates
ru: Найти дубликаты

en: Five Stars
ru: Пять звезд

en: Flag
ru: Отмеченные

en: Flag Removed
ru: Флаг снят

en: Flag Removed from
ru: Флаг снят с

en: Flag Song
ru: Отметить песню

en: Flag for Retagging
ru: Отметить для перетегирования

en: Flagged Records
ru: Отмеченные записи

en: Flagged Songs
ru: Отмеченные композиции

en: Flags Updated
ru: Флаги обновлены

en: Flash
ru: Флэш

en: Flash Player
ru: Флэш-Плеер

en: Folder Pattern
ru: Шаблон папки

en: Force Democratic Play
ru: Форсировать публичное воспроизведение

en: Forces Http play regardless of port
ru: Использовать Http воспроизведение, независимо от порта

en: Format
ru: Формат

en: Found
ru: Найдено

en: Four Stars
ru: Четыре звезды

en: Frequency
ru: Частота

en: From catalog
ru: Каталог

en: Full Albums
ru: Альбомы

en: Full Artist
ru: Исполнители

en: Full Name
ru: Ф.И.О.

en: Fullname
ru: Полное имя

en: Functions are disabled in the demo because previous users of the demo have used the functionality to post inappropriate materials
ru: Данная функциональность отключена в демо-версии, в связи с тем, что предыдущие пользователи применяли ее для размещения несоответствующих материалов

en: Fuzzy
ru: Нечеткий

en: GD Support
ru: Поддержка GD

en: Gather Album Art
ru: Собрать обложки альбомов

en: Gather All Art
ru: Собрать все обложки

en: Gather Art
ru: Собрать обложки

en: Generate Config File
ru: Создать новый файл конфигурации

en: Generate Configuration
ru: Создать конфигурацию

en: Generate New Config
ru: Создать новый файл настроек

en: Genre
ru: Стили

en: Get Art
ru: Найти обложку

en: Gettext Emulator will be used
ru: Будет использоваться эмулятор Gettext

en: Gettext Support
ru: Поддержка Gettext

en: Guest
ru: Гость

en: Hash Function Exists
ru: Наличие хэш-функции

en: Highest Rated
ru: C наивысшим рейтингом

en: Home
ru: Главная

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Hostname
ru: Имя узла

en: I Accept
ru: Я принимаю

en: I Love It!
ru: Просто супер!

en: IP Address
ru: IP адрес

en: IP Address Version Mismatch
ru: Несовпадение версии IP адреса

en: IPv4 or IPv6 Addresses
ru: IPv4 или IPv6 адреса

en: Iconv Support
ru: Поддержка Iconv

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator.
ru: Если вы считаете, что это - ошибка, пожалуйста, свяжитесь с администратором Ampache.

en: Import
ru: Импорт

en: Import Playlist
ru: Импортировать список композиций

en: Importing a Playlist from a File
ru: Импортировать список композиций из файла

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
ru: Введите в следующую форму локальный путь (напр. /data/music), или URL удаленной инсталляции Apache (напр.http://theotherampache.com)

en: Inactive Users
ru: Неактивные пользователи

en: Incorrect Tags
ru: Неверные теги

en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

en: Information
ru: Информация

en: Insert Ampache Database
ru: Добавить базу

en: Insert Database
ru: Добавить базу

en: Insert current
ru: Добавить текущую

en: Install Failed, Controller Error
ru: Установка не завершена, ошибка контроллера

en: Instance Name
ru: Элемент

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Invalid
ru: Ошибка

en: Invalid IPv4 / IPv6 Address Entered
ru: Введен неверный IPv4 / IPv6 адрес

en: Invalid Object Selected
ru: Выделены недопустимые объекты

en: Invalid Request
ru: Неверный запрос

en: It's Insane
ru: Потрясающе

en: It's Ok
ru: Хорошо

en: It's Pretty Bad
ru: Плохо

en: It's Pretty Good
ru: Очень хорошо

en: Item
ru: Позиция

en: Item Flagged
ru: Позиция отмечена

en: Item count
ru: Количество

en: Key
ru: Ключ

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Label
ru: Метка

en: Language
ru: Язык

en: Last Add
ru: Добавление

en: Last Clean
ru: Очистка

en: Last Ip
ru: Последний IP

en: Last Played
ru: Последнее воспроизведение

en: Last Seen
ru: Последнее появление

en: Last Ten Flagged Records
ru: Последние десять отмеченных записей

en: Last Updated
ru: Последнее обновление

en: Last Verify
ru: Проверка

en: Latest Album Additions
ru: Последние альбомы

en: Latest Artist Additions
ru: Последние исполнители

en: Length
ru: Продолжительность

en: Less Played
ru: Редко воспроизводимые

en: Level
ru: Уровень

en: Like
ru: как

en: Link
ru: Ссылка

en: Load Saved Rules
ru: Загрузить сохраненные правила

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Local
ru: Локальный

en: Local Image
ru: Локальное изображение

en: Local Network Definition
ru: Определение локальный сети

en: Local Path to Files
ru: Локальный путь к файлам

en: Local Play
ru: Локальное воспроизведение

en: Localplay
ru: Локальное вещание

en: Localplay Access
ru: Доступ к локальному вещанию

en: Localplay Control
ru: Управление локальным воспроизведением

en: Localplay Controller Not Defined
ru: Контроллер локального вещания не указан

en: Localplay Controllers
ru: Управление локальным проигрыванием

en: Localplay Disabled
ru: Локальное вещание отключено

en: Localplay Modules
ru: Модули локального вещания

en: Localplay Type
ru: Тип локального вещания

en: Lock Songs
ru: Блокировать песни

en: Log out
ru: Выйти

en: Login
ru: Вход

en: Logout
ru: Выйти

en: Mail Users
ru: Почтовые пользователи

en: Mail to
ru: Написать письмо

en: Make Default
ru: Сделать основным

en: Make Sticky
ru: Прикрепить

en: Manage Democratic Playlists
ru: Управление публичными списками

en: Manage Flagged
ru: Управление отмеченными

en: Manage Playlist
ru: Управление списком композиций

en: Manage Radio Stations
ru: Управление радиостанциями

en: Manage Shoutbox
ru: Управление онлайн-чатом

en: Manage Users
ru: Управление пользователями

en: Manager
ru: Менеджер

en: Maximum Execution Time
ru: Максимальное время исполнения

en: Maximum Results
ru: Максимум результатов

en: Mbstring Support
ru: Поддержка Mbstring

en: Memory Limit
ru: Ограничение памяти

en: Message
ru: Сообщение

en: Message of the Day
ru: Фраза дня

en: Method
ru: Метод

en: Min Bitrate
ru: Мин битрейд

en: Min Element Count
ru: Минимальное кол-во элементов

en: Minimum Count
ru: Минимальное количество

en: Minimum Requirements not met. Unable to Install Ampache.
ru: Минимальные требования не выполнены. Установка Ampache невозможна

en: Modules
ru: Модули

en: More
ru: Еще

en: Most Popular Albums
ru: Самые популярные альбомы

en: Most Popular Artists
ru: Самые популярные исполнители

en: Most Popular Genres
ru: Самые популярные жанры

en: Most Popular Live Streams
ru: Самые популярные потоки

en: Most Popular Songs
ru: Самые популярные композиции

en: Most Popular Tags
ru: Самые популярные теги

en: Most Popular Threshold in days
ru: Самый популярный порог в днях

en: Mute
ru: Заглушить

en: MySQL Administrative Password
ru: MySQL пароль администратора

en: MySQL Administrative Username
ru: MySQL пользователь-администратор

en: MySQL Hostname
ru: MySQL Хост

en: MySQL Password
ru: MySQL пароль

en: MySQL Username
ru: MySQL пользователь

en: Mysql for PHP
ru: Mysql для PHP

en: Name
ru: Имя

en: Never
ru: Никогда

en: New Password
ru: Новый пароль

en: New User Added
ru: Пользователь добавлен

en: New User Registration at %s
ru: Регистрация нового пользователя в %s

en: Newest
ru: Новые

en: Newest Albums
ru: Последние альбомы

en: Newest Artists
ru: Последние исполнители

en: Next
ru: След.

en: No
ru: Нет

en: No Catalogs Found
ru: Каталогов не найдено

en: No Disabled songs found
ru: Отключенных песен не найдено

en: No Records Found
ru: Записей не найдено

en: No Similar Artists found
ru: Схожие исполнители не найдены

en: No Songs Removed
ru: не удалено ни одной композиции

en: No Update Needed
ru: Обновление не требуется

en: No Username/Password specified
ru: Не указаны пользователь или пароль

en: No file uploaded
ru: Файлы не загружены

en: No local account found
ru: Аккаунт не был найден

en: Non-Standard Http Port
ru: Нестандартный HTTP порт

en: None
ru: Нет

en: Normalize Tracks
ru: Нормализировать треки

en: Not Enough Data
ru: Недостаточно данных

en: Now Playing
ru: Играет

en: Now Playing Cleared
ru: Текущее воспроизведение очищено

en: OR
ru: ИЛИ

en: Object
ru: Объект

en: Off
ru: Выкл

en: Off the Charts!
ru: Выше всяких похвал!

en: Offset Limit
ru: Максимальное смещение

en: On
ru: Вкл

en: On-line
ru: Онлайн

en: Once you have ensured that you have the above requirements please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your ampache install at a later date simply edit /config/ampache.cfg.php
ru: Проверьте выполнение всех требований и заполните необходимые данные. У вас будут запрошены только обязательные значения параметров конфигурации. Если Вы будете вносить изменения в установку Ampache, редактируйте /config/ampache.cfg.php

en: One Star
ru: Одна звезда

en: Operator
ru: Оператор

en: Optimizing Tables
ru: Оптимизация таблиц

en: Optional
ru: Опционально

en: Options
ru: Настройка

en: Other
ru: Другое

en: Other Options
ru: Другие опции

en: Other Tools
ru: Другие средства

en: Override Execution Time
ru: Изменение времени исполнения

en: Overwrite Existing
ru: Заменить существующие

en: Owner
ru: Владелец

en: PHP ICONV Support
ru: Поддержка PHP ICONV

en: PHP PCRE Support
ru: Поддержка PHP PCRE

en: PHP PutENV Support
ru: Поддержка PHP PutENV

en: PHP Session Support
ru: Поддержка PHP Session

en: PHP Settings
ru: Параметры PHP

en: PHP Version
ru: Версия PHP

en: PID File
ru: PID файл

en: Parsing %s - Not Found: %d Song. Please check your m3u file. | Parsing %s - Not Found: %d Songs. Please check your m3u file.
ru[0]: Разбор %s - Не найдено: %d композиция. Проверьте m3u файл.
ru[1]: Разбор %s - Не найдено: %d композиции. Проверьте m3u файл.
ru[2]: Разбор %s - Не найдено: %d композиций. Проверьте m3u файл.

en: Password
ru: Пароль

en: Passwords do not match
ru: Пароль не совпадает

en: Path
ru: Путь

en: Pause
ru: Пауза

en: Paused
ru: Остановлен

en: Pending
ru: Ожидающий

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play Album
ru: Воспроизвести альбом

en: Play Democratic Playlist
ru: Воспроизвести публичный список

en: Play Random Selection
ru: Воспроизвести случайно

en: Play Selected
ru: Играть отмеченные

en: Played
ru: Проигранный

en: Playing from base Playlist
ru: Играет из основного списка композиций

en: Playlist
ru: Список композиций

en: Playlist Created
ru: Список композиций создан

en: Playlist File
ru: Файл списка воспроизведения

en: Playlist Import and Recreate Successful. Total: %d Song | Playlist Import and Recreate Successful. Total: %d Songs
ru[0]: Импортирование и восстановление списка композиций успешно завершено. Всего: %d композиция
ru[1]: Импортирование и восстановление списка композиций успешно завершено. Всего: %d композиции
ru[2]: Импортирование и восстановление списка композиций успешно завершено. Всего: %d композиций

en: Playlist Imported
ru: Список воспроизведения добавлен

en: Playlist Method
ru: Метод обновления плейлиста

en: Playlist Name
ru: Список композиций

en: Playlist Not Imported
ru: Список воспроизведения не добавлен

en: Playlist Songs
ru: Композиции списка

en: Playlist Type
ru: Тип списка композиций

en: Playlist creation error.
ru: Ошибка создания списка композиций

en: Playlists
ru: Списки композиций

en: Please check the artists you want to merge with the current one
ru: Выделите исполнителей, которых вы хотите объединить с текущим

en: Please fill in your full name (Firstname Lastname)
ru: Пожалуйста, введите ваше полное имя (Имя Фамилия)

en: Plugin Activated
ru: Модуль активирован

en: Plugin Deactivated
ru: Модуль деактивирован

en: Plugins
ru: Расширения

en: Popular
ru: Популярные

en: Popular Threshold
ru: Порог популярности

en: Port
ru: Порт

en: Post Shout
ru: Добавить комментарий

en: Post to Shoutbox
ru: Добавить комментарий

en: Preference
ru: Предпочтение

en: Preference Administration
ru: Управление предпочтениями

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Preferences Permissions
ru: Доступ к предпочтениям

en: Prev
ru: Пред.

en: Prevent Preset Override
ru: Запретить изменение предустановки

en: Previous
ru: Пред.

en: Primary
ru: Основной

en: Private
ru: Личный

en: Public
ru: Общий

en: Pure Random
ru: Абсолютно случайно

en: Queries:
ru: Запросы:

en: RPC Options
ru: Опции XML-RPC

en: RSS Feed
ru: RSS-канал

en: Radio Station Added
ru: Радиостанция добавлена

en: Radio Stations
ru: Радиостанции

en: Random
ru: Случайный

en: Random Play
ru: Случайное воспроизведение

en: Rate Limit
ru: Ограничение скорости

en: Rated
ru: Оцененный

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Re-Tag
ru: Тегировать

en: Re-encode
ru: Перекодировать

en: Read
ru: Чтение

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Reading
ru: Просмотр

en: Reason
ru: Причина

en: Reason to flag
ru: Причина отметки

en: Recently Played
ru: Недавно играло

en: Recommended Albums
ru: Рекомендуемые альбомы

en: Recommended Artists
ru: Рекомендуемые исполнители

en: Recommended Songs
ru: Рекомендуемые песни

en: Refresh
ru: Обновить

en: Register
ru: Регистрация

en: Register User
ru: Регистрация пользователя

en: Registration
ru: Регистрация

en: Registration Complete
ru: Регистрация завершена

en: Registration Date
ru: Дата регистрации

en: Reject
ru: Отклонить

en: Related Album
ru: Схожий альбом

en: Related Artist
ru: Схожий исполнитель

en: Related Genre
ru: Схожий жанр

en: Related Tag
ru: Схожий тег

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Remote
ru: Удаленный

en: Remote Key
ru: Удаленный ключ

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Selected Tracks
ru: Удалить выделенные треки

en: Remove Vote
ru: Удалить голос

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename %s
ru: Переименовать %s

en: Rename selected
ru: Переименовать выделенных

en: Repeat
ru: Повторять

en: Required
ru: Требуется

en: Required for Remote Catalogs
ru: Требуется для не локальных каталогов

en: Requirements
ru: Требования

en: Reset Album Art
ru: Удалить обложку

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Return to Login Page
ru: На главную

en: Rules
ru: Правила

en: Running Remote Sync
ru: Запущено удаленное обновление

en: Running Remote Update
ru: Запущено удаленное обновление

en: SHA256 Support
ru: Поддержка SHA256

en: STATUS
ru: СТАТУС

en: Save Catalog Settings
ru: Сохранить настройку каталога

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Rules As
ru: Сохранить правила как

en: Search
ru: Поиск

en: Search Again
ru: Искать заново

en: Search Ampache
ru: Искать

en: Search Disabled Songs
ru: Искать отключенные песни

en: Search Type
ru: Тип поиска

en: Searched
ru: Найдено

en: Select
ru: Выбрать

en: Send E-mail to Users
ru: Послать Е-мэйл пользователям

en: Send Mail
ru: Послать сообщение

en: Send and Clear on Add
ru: Посылать с очисткой при добавлении

en: Send on Add
ru: Посылать при добавлении

en: Server
ru: Сервер

en: Server Config
ru: Настройки сервера

en: Session Expired: please log in again at
ru: Время сессии исчерпано: пожалуйста, зайдите еще раз

en: Set Database Charset
ru: Установить кодировку базы данных

en: Set Track Numbers
ru: Проставить номера треков

en: Setting
ru: Настройка

en: Settings for %s
ru: Настройка для %s

en: Shoutbox
ru: Онлайн-чат

en: Shoutbox Post Deleted
ru: Сообщение онлайн-чата удалено

en: Shoutbox Post Updated
ru: Сообщение онлайн-чата обновлено

en: Shoutbox Records
ru: Записи онлайн-чата

en: Show ACL(s)
ru: Списки

en: Show All
ru: Показать все

en: Show All Songs By %s
ru: Показать все песни %s

en: Show Art
ru: Показать обложку

en: Show Artists starting with
ru: Показать исполнителей начинающихся с

en: Show Catalogs
ru: Список

en: Show Disabled
ru: Показывать отключенные

en: Show Duplicate Songs
ru: Показать дублирующиеся песни

en: Show Inactive Users
ru: Показывать неактивных пользователей

en: Show Localplay Instances
ru: Показать элементы локального воспроизведения

en: Show Lyrics
ru: Показывать тексты песен

en: Show Playlist
ru: Показать список композиций

en: Show Unique
ru: Показать уникальные

en: Show instances
ru: Показать элементы

en: Similar Artists
ru: Схожие исполнители

en: Simple M3U
ru: Простой M3U

en: Size
ru: Размер

en: Size Limit
ru: Размер

en: Song
ru: Композиция

en: Song Information
ru: Информация

en: Song Language
ru: Язык

en: Song Removed | Songs Removed
ru[0]: Композиция удалена
ru[1]: Композиции удалено
ru[2]: Композиций удалено

en: Song Title
ru: Композиция

en: Song Titles
ru: Композиции

en: Song Updated
ru: Песня обновлена

en: Songs
ru: Композиции

en: Songs Disabled
ru: Песен отключено

en: Songs Enabled
ru: Песни включены

en: Songs Per Seconds
ru: Композиций в секунду

en: Songs Updated
ru: Композиции обновлены

en: Sorry Lyrics Not Found.
ru: Текст композиции не найден

en: Standard
ru: Все

en: Start
ru: Старт

en: Start Address
ru: Начальный адрес

en: Start configuration
ru: Начать конфигурирование

en: Starting Album Art Search
ru: Поиск альбомных обложек

en: Starting New Song Search on %s catalog
ru: Поиск новых песен в каталоге %s

en: Starting Update from Tags
ru: Обновления из тегов

en: Starting synchronisation of album images
ru: Синхронизация обложек альбомов

en: Starts With
ru: Начинающиеся с

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics Day Threshold
ru: Порог дневной статистики

en: Status
ru: Статус

en: Step 1 - Creating and Inserting the Ampache Database
ru: Шаг 1 - Создание базы данных Ampache

en: Step 2 - Creating the Ampache.cfg.php file
ru: Шаг 2 - Создание файла Ampache.cfg.php

en: Step 2 - Creating the ampache.cfg.php file
ru: Шаг 2 - Создание файла ampache.cfg.php

en: Step 3 - Setup Initial Account
ru: Шаг 3 - Настройка первичного аккаунта

en: Sticky
ru: Прикрепленный

en: Stop
ru: Стоп

en: Stopped
ru: Остановлено

en: Stream
ru: Потоковое вещание

en: Stream Access
ru: Потоковый доступ

en: Stream URL
ru: Потоковый URL

en: Streaming
ru: Вещание

en: Subject
ru: Тема

en: System
ru: Система

en: Tag
ru: Тег

en: Tag Cloud
ru: Облако тегов

en: Tags
ru: Жанр

en: Thank you for registering
    
    
    Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
    ----------------------
    Username: %s
    Password: %s
    ----------------------
    
    Your account is currently inactive. You cannot use it until you've visited the following link:
    
    %s 
    
    Thank you for registering
ru: Спасибо за регистрацию 
    
    
    Пожалуйста, сохраните это сообщение в Вашем архиве. Ваша регистрационная информация указана ниже:
    ----------------------
    Пользователь: %s
    Пароль: %s
    ----------------------
    
    
    %s 
    
    Спасибо за регистрацию

en: The Catalog and all associated records have been deleted
ru: Каталог и все связанные записи удалены

en: The Requested Playlist has been deleted.
ru: Список композиций был удален

en: The requested song has been updated
ru: Запрошенная композиция была обновлена

en: The requested song(s) have been disabled
ru: Запрашиваемые композиции были отключены

en: The requested song(s) have been enabled
ru: Запрашиваемые композиции включены

en: The specified item has been flagged
ru: Указанная позиция отмечена

en: The validation key used isn't correct
ru: Ключ валидации не верен

en: Theme
ru: Тема

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
ru: Была проблема с загрузкой файла: %s не был загружен.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
ru: Была проблема с загрузкой файла: размер загружаемого файла %s превышает максимально допустимый размер (%d байт).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
ru: Была проблема с загрузкой файла: файл %s был загружен частично.

en: This Affects all non-Admin accounts
ru: Затрагивает все аккаунты, кроме администраторов

en: This Page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites
ru: Данная страница предназначена для установки базы данных Ampache и создания файла ampache.cfg.php. Перед продолжением, проверьте наличие следующих необходимых условий:

en: This User ID is activated and can be used %sLogin%s
ru: Этот ID пользователя активирован и может быть использован %sLogin%s

en: This attempts to connect to your database using the values from your ampache.cfg.php
ru: Попытка подключения к СУБД используя значения параметров ampache.cfg.php

en: This attempts to read /config/ampache.cfg.php If this fails either the ampache.cfg.php is not in the correct locations or
    	it is not currently readable by your webserver.
ru: Будет произведена попытка чтения /config/ampache.cfg.php Ее неудача будет означать, что либо ampache.cfg.php имеет неверное местоположение,
    	либо он не может быть прочитан Вашим вэб-сервером.

en: This checks a few key tables to make sure that you have successfully inserted the ampache database and that the user has access to the database
ru: Проверка нескольких ключевых таблиц для подтверждения успешного создания базы данных и наличия у пользователя доступа к базе

en: This event has been logged
ru: Событие было зафиксировано.

en: This page handles all database updates to Ampache starting with <strong>3.3.3.5</strong>. According to your database your current version is: <strong>%s</strong>.
ru: Данная страница предназначена для установки обновлений базы данных Ampache, начиная с версии <strong>3.3.3.5</strong>. По данным базы, Ваша текущая версия - <strong>%s</strong>.

en: This step creates and inserts the Ampache database, as such please provide a mysql account with database creation rights. This step may take a while depending upon the speed of your computer
ru: На данном шаге будет создана и добавлена база данных Ampache. Пожалуйста, укажите mysql аккаунт с правами на создание баз данных. Данный шаг может занять некоторое время в зависимости от скорости Вашего компьютера.

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be directed to the login page
ru: На этом шаге будет создан Ваш первичный аккаунт администратора. Как только аккаунт администратора будет создан, Вы будете перенаправлены на страницу входа.

en: This test checks to make sure that you have PHP session support enabled. Sessions are required for Ampache to work.
ru: Тест на наличие поддержки PHP Sessions. Поддержка Sessions требуется для работы Ampache

en: This test checks to make sure you have Iconv support installed. Iconv support is required for Ampache
ru: Тест на наличие Iconv. Поддержка Iconv требуется для работы Ampache

en: This test checks to see if you have the mysql extensions loaded for PHP. These are required for Ampache to work.
ru: Тест на загрузку расширения mysql для PHP. Оно требуется для работы Ampache

en: This test makes sure that PHP isn't running in SafeMode and that we are able to modify the memory limits. While not required, without these abilities some features of ampache may not work correctly
ru: Тест на то, что PHP запущен не в безопасном режиме(SafeMode), и что имеется возможность редактирования лимитов памяти. Хотя это и не требуется, без этих возможностей некоторые функции Ampache могут работать неправильно.

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that we are able to completely parse your config file
ru: Тест на наличие необходимых параметров конфигурации, и файла конфигурации на чтение и возможность обработки

en: This test makes sure that your web_path variable is set correctly and that we are able to get to the index page. If you do not see a check mark here then your web_path is not set correctly.
ru: Проверка корректной установки переменой web_path и доступности главной страницы. Если здесь нет отметки, значит web_patch установлена неверно.

en: This test makes sure you have PCRE support compiled into your version of PHP, this is required for Ampache.
ru: Этот тест предназначен для проверки того, что PHP собран с поддержкой PCRE,необходимой для Ampache

en: This tests to make sure that you are running a version of PHP that is known to work with Ampache.
ru: Тест на возможность Ampache работать с имеющийся версией PHP.

en: Three Stars
ru: Три звезды

en: Time
ru: Длина

en: Title
ru: Композиция

en: Title Ellipse Threshold
ru: Ширина названия

en: Total Songs
ru: Всего композиций

en: Total Time
ru: Общее время

en: Total Users
ru: Всего пользователей

en: Track
ru: Трек

en: Transcode Bitrate
ru: Битрейд перекодирования

en: Transcoding
ru: Перекодирование

en: Two Stars
ru: Две звезды

en: Type
ru: Тип

en: Type of Playback
ru: Тип вещания

en: Unable to Disabled last Administrator
ru: Нельзя отключить последнего администратора

en: Unable to Install Plugin
ru: Невозможно установить расширение

en: Unable to connect to database, check your ampache config
ru: Не удалось подключиться к базе данных, проверьте файл настройки

en: Unable to create new account
ru: Не удалось создать новый аккаунт

en: Unable to delete last Admin User
ru: Нельзя удалить последнего пользователя - администратора

en: Unable to load pear XMLRPC library, make sure XML-RPC is enabled
ru: Невозможно загрузить библиотеку XMLRPC, убедитесь, что XML-RPC установлен

en: Unable to select database, check your ampache config
ru: Не удалось выбрать базу данных, проверьте файл настройки

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown (Orphaned)
ru: Неизв. (Сирота)

en: Unlimited
ru: Без ограничений

en: Unplayed
ru: Не проигранный

en: Update
ru: Обновить

en: Update Account
ru: Обновить аккаунт

en: Update Album
ru: Обновить альбом

en: Update All
ru: Обновить все

en: Update Artist
ru: Обновить исполнителя

en: Update Finished
ru: Обновление завершено

en: Update From %s
ru: Обновить из %s

en: Update Instance
ru: Обновить запись

en: Update Now!
ru: Обновить!

en: Update Preferences
ru: Обновить настройки

en: Update Song
ru: Обновить песню

en: Update User
ru: Обновить пользователя

en: Update from Tags Complete
ru: Обновление из тегов завершено

en: Update from tags
ru: Обновить из тегов

en: Update id3 tags
ru: Обновить id3 теги

en: Updated
ru: Обновлено

en: Updating the %s catalog
ru: Обновление каталога %s

en: Upload
ru: Закачать

en: Use Existing Database
ru: Использовать существующую базу

en: User
ru: Пользователь

en: User Access Level
ru: Уровень доступа пользователя

en: User Activated
ru: Пользователь активирован

en: User Agreement
ru: Пользовательское соглашение

en: User Already Logged in
ru: Пользователь уже вошел

en: User Deleted
ru: Пользователь удален

en: User Disabled
ru: Пользователь отключен

en: User Disabled please contact Admin
ru: Пользователь отключен. Пожалуйста, свяжитесь с администратором

en: User Enabled
ru: Пользователь включен

en: User Information
ru: Информация о пользователе

en: User Properties
ru: Пользовательские предпочтения

en: User Tools
ru: Пользователи

en: User Updated
ru: Пользователь Обновлен

en: User is Offline Now
ru: Пользователь сейчас не на сайте

en: User is Online Now
ru: Пользователь сейчас на сайте

en: User to track
ru: Следить за пользователем

en: Username
ru: Пользователь

en: Using Old Password Encryption, Please Reset your Password
ru: Используется старое шифрование пароля. Пожалуйста, сбросьте пароль

en: Validation Failed
ru: Валидация не удалась

en: Value
ru: Значение

en: Various
ru: Различные

en: Verifed
ru: Проверено

en: Verify
ru: Проверить

en: Verify All
ru: Проверить все

en: Version
ru: Версия

en: Video
ru: Видеоклипы

en: Videos
ru: Видеоклипы

en: View
ru: Просмотр

en: Viewing %s Genre
ru: Просмотр жанра %s

en: Volume
ru: Громкость

en: Votes
ru: Голосов

en: Web Interface
ru: Вэб интерфейс

en: Web Path
ru: Веб путь

en: Write Config
ru: Сохранить конфигурацию

en: XML-RPC Key
ru: XML-RPC ключ

en: XSPF Player
ru: XSPF проигрыватель

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: You <U>must</U> accept the user agreement
ru: Вы <U>должны</U> принять пользовательское соглашение

en: You did not enter a username
ru: Вы не ввели имя пользователя

en: You must enter a password
ru: Вы должны ввести пароль

en: You've been redirected to this page because you do not have access to this function.
ru: Вы были перенаправлены на данную страницу, так как у Вас нет доступа к данной функции.

en: You've been redirected to this page because you've attempted to access a function that is disabled in the demo.
ru: Вы были перенаправлены на эту страницу в связи с тем, что Вы пытались использовать функцию, отключенную в данной демо-версии

en: You've reached this page because a configuration error has occured. Debug Information below
ru: Вы вышли на эту страницу, так как возникла ошибка конфигурации. Отладочная информация представлена ниже.

en: Your Access List Entry has been removed
ru: Запись списка доступа была удалена

en: Your Account has been updated
ru: Аккаунт обновлен

en: Your Database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
ru: База данных и сопряженные таблицы были обновлены в соответствии с текущей настройкой кодировки символов

en: Your E-mail was successfully sent.
ru: Ваше е-мэйл сообщение успешно отправлено

en: Your account has been created. An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
ru: Аккаунт создан. Ключ активации выслан на указанный Вами е-мэйл. Пожалуйста, проверьте электронную почту за дополнительной информацией

en: Your new Access Control List(s) have been created
ru: Создан новый список доступа

en: Your passwords do not match
ru: Ваш пароль не совпадает

en: Zlib Support
ru: Поддержка Zlib

en: [print_tags.php.inc]
    This commandline script will display the tag information for the specified filename as it will 
    appear to Ampache.
ru: [print_tags.php.inc]
    Этот скрипт командной строки покажет информацию из тега указанного файла, как ее будет видеть Ampache

en: album name
ru: альбом

en: artist name
ru: исполнитель

en: day | days
ru[0]: день
ru[1]: дня
ru[2]: дней

en: days ago
ru: дней назад

en: file
ru: файл

en: hour | hours
ru[0]: час
ru[1]: часа
ru[2]: часов

en: hours ago
ru: часов назад

en: id3 comment
ru: id3 комментарий

en: images synchronized:
ru: Обложек синхронизировано:

en: minutes
ru: минут

en: minutes ago
ru: минут назад

en: months ago
ru: месяцев назад

en: not rated yet
ru: еще не оценен

en: other
ru: другое

en: out of
ru: из

en: seconds ago
ru: секунд назад

en: song title
ru: композиция

en: the following updates need to be performed
ru: должны быть установлены следующие обновления

en: track number (padded with leading 0)
ru: номер трека (заполненный начальным 0)

en: updated
ru: обновлен

en: weeks ago
ru: недель назад

en: year
ru: год

en: years ago
ru: лет назад
