ampache - en to sv translation catalogue (727 entries)

en:  has been created
sv:  har skapats

en: # Songs
sv: # Låtar

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

en: %s %s Playlist
sv: Spellistan %s %s

en: %s IP History
sv: IP-historik för %s

en: %s Playlist
sv: Spellistan %s

en: %s by %s
sv: %s av %s

en: %s does not match site charset
sv: %s matchar inte systemets teckenuppsättning

en: %s is not readable by ampache
sv: %s är inte läsbar av ampache

en: %s of 5
sv: %s av 5

en: (no leading or ending '/')
sv: (inga inledande eller avslutande "/")

en: A MySQL Server with a username and password that can create/modify databases
sv: En MySQL-server med ett användarnamn och lösenord som kan skapa/ändra databaser

en: A new user has registered
    The following values were entered.
    
    Username: %s
    Fullname: %s
    E-mail: %s
sv: En ny användare har registerats
    Följande värden angavs.
    
    Användarnamn: %s
    Fullständigt namn: %s
    E-postadress: %s

en: ACL Type
sv: Behörighetstyp

en: AND
sv: OCH

en: Access Control
sv: Behörighetskontroll

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Access Level
sv: Behörighetsnivå

en: Access List Entry updated
sv: Post i åtkomstlista uppdaterad

en: Account
sv: Konto

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate
sv: Aktivera

en: Active Instance
sv: Aktiv instans

en: Active Playlist
sv: Aktiv spellista

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Add
sv: Lägg till

en: Add ACL
sv: Lägg till behörighet

en: Add Access for a Host
sv: Lägg till behörighet för en värd

en: Add Album
sv: Lägg till album

en: Add All
sv: Lägg till alla

en: Add All Songs By %s
sv: Lägg till alla låtar av %s

en: Add Catalog
sv: Lägg till katalog

en: Add Dynamic Items
sv: Lägg till dynamiska objekt

en: Add Entry
sv: Lägg till post

en: Add Instance
sv: Lägg till instans

en: Add Localplay Instance
sv: Lägg till instans för lokal uppspelning

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add Radio Station
sv: Lägg till radiostation

en: Add Random
sv: Lägg till slumpmässigt

en: Add Random Songs By %s
sv: Lägg till slumpmässiga låtar av %s

en: Add Random from Album
sv: Lägg till slumpmässigt från album

en: Add Search Results
sv: Lägg till sökresultat

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Add Vote
sv: Lägg till röst

en: Add a Catalog
sv: Lägg till en katalog

en: Add to
sv: Lägg till i

en: Add to All
sv: Lägg till i Alla

en: Add to New Playlist
sv: Lägg till i ny spellista

en: Add to Playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Added
sv: Lades till

en: Added Playlist From
sv: Lade till spellista från

en: Adding a New User
sv: Lägger till en ny användare

en: Addition Time
sv: Lades till

en: Admin
sv: Administration

en: Admin-Catalog
sv: Admin-Katalog

en: Admin-Mail Users
sv: Admin-Skicka e-post

en: Admin-Manage Access Lists
sv: Admin-Hantera åtkomstlistor

en: Admin-Manage Modules
sv: Admin-Hantera moduler

en: Admin-Site Preferences
sv: Admin-Systeminställningar

en: Admin-User Management
sv: Admin-Hantera användare

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Album Art
sv: Albumomslag

en: Album Art Cleared
sv: Albumomslag tömdes

en: Album Art Inserted
sv: Albumomslag lades till

en: Album Art Not Located
sv: Albumomslag hittades inte

en: Album Art Search Finished
sv: Sökning efter albumomslag färdig

en: Album Art information has been removed from the database
sv: Information om omslagsbilder har tagits bort från databasen

en: Album Ellipse Threshold
sv: Tröskelvärde för albumellips

en: Album Updated
sv: Album uppdaterat

en: Albums
sv: Album

en: Albums by %s
sv: Album av %s

en: Albums of the Moment
sv: Album för stunden

en: All
sv: Alla

en: All Playlists
sv: Alla spellistor

en: All now playing data has been cleared
sv: Allt data om Nu spelas har tömts

en: Allow Democratic Play
sv: Tillåt demokratisk uppspelning

en: Allow Downloads
sv: Tillåt hämtningar

en: Allow Localplay Play
sv: Tillåt lokal uppspelning

en: Allow Localplay set to False
sv: Tillåt lokal uppspelning inställd till Falskt

en: Allow Streaming
sv: Tillåt strömmande

en: Always
sv: Alltid

en: Ampache Access Control
sv: Ampache åtkomstkontroll

en: Ampache Database User Password
sv: Lösenord för Ampache-databas

en: Ampache Database Username
sv: Användare för Ampache-databas

en: Ampache Debug
sv: Felsökning för Ampache

en: Ampache Installation
sv: Installation av Ampache

en: Ampache Update
sv: Uppdatera Ampache

en: Ampache does not <strong>run</strong> correctly by this server.
sv: Ampache <strong>kör inte</strong> korrekt enligt denna server.

en: Ampache.cfg.php Configured?
sv: Ampache.cfg.php konfigurerad?

en: Ampache.cfg.php Exists
sv: Ampache.cfg.php finns redan

en: Apply to All
sv: Utför för alla

en: Approved
sv: Godkänd

en: Are you sure you want to permanently delete
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort

en: Are you sure you want to remove this plugin?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna insticksmodul?

en: Artist Ellipse Threshold
sv: Tröskelvärde för artistellips

en: Artist Updated
sv: Artist uppdaterad

en: Artist and Title
sv: Artist och titel

en: Artist, Album and Title
sv: Artist, album och titel

en: Artists
sv: Artister

en: Auto-inserted Fields
sv: Automatiskt inlagda fält

en: Available Plugins
sv: Tillgängliga insticksmoduler

en: Back
sv: Tillbaka

en: Base Playlist
sv: Bas-spellista

en: Batch Download
sv: Hämta flera

en: Bitrate
sv: Bitfrekvens

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse Music
sv: Bläddra musik

en: Browse Users
sv: Bläddra bland användare

en: Build Playlists from m3u Files
sv: Bygg spellistor från m3u-filer

en: By default your server will allow anyone with an account to stream music.
sv: Som standard kommer din server att tillåta alla med ett konto att strömma musik.

en: CHECK
sv: KONTROLL

en: Cache Hits:
sv: Cacheträffar:

en: Callsign
sv: Kortnamn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Catalog
sv: Katalog

en: Catalog Clean Done
sv: Tömning av katalog färdig

en: Catalog Cleaned
sv: Katalogen tömdes

en: Catalog Created
sv: Katalog skapades

en: Catalog Delete
sv: Katalogborttagning

en: Catalog Deleted
sv: Katalog borttagen

en: Catalog Manager
sv: Kataloghanterare

en: Catalog Name
sv: Katalognamn

en: Catalog Root unreadable, stopping clean
sv: Katalogroten inte läsbar, stoppar tömning

en: Catalog Size
sv: Katalogstorlek

en: Catalog Statistics
sv: Katalogstatistik

en: Catalog Time
sv: Totalt tid för katalog

en: Catalog Type
sv: Katalogtyp

en: Catalog Update Finished
sv: Kataloguppdatering färdig

en: Catalog Updated
sv: Katalog uppdaterad

en: Catalog statistics cleared
sv: Katalogstatistiken tömdes

en: Catalogs
sv: Kataloger

en: Check for Config
sv: Leta efter konfiguration

en: Check for New Version
sv: Leta efter ny version

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Choose installation language.
sv: Välj installationsspråk.

en: Clean
sv: Töm

en: Clean All
sv: Töm allt

en: Cleaning the %s Catalog
sv: Tömmer katalogen %s

en: Clear Catalog Stats
sv: Töm katalogstatistik

en: Clear Now Playing
sv: Töm Spelar nu

en: Clear Playlist
sv: Töm spellista

en: Clear Stats
sv: Töm statistik

en: Clear on Send
sv: Töm vid sändning

en: Click to close window
sv: Klicka för att stänga fönster

en: Code
sv: Kod

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Completed updating remote catalog(s)
sv: Uppdatering av fjärrkatalog(er) färdig

en: Confirm Deletion Request
sv: Bekräfta borttagningsbegäran

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Connected Users
sv: Anslutna användare

en: Content Manager
sv: Innehållshanterare

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue to Step 3
sv: Fortsätt till steg 3

en: Cover
sv: Omslag

en: Create
sv: Skapa

en: Create ACL
sv: Skapa ACL

en: Create Account
sv: Skapa konto

en: Create Admin Account
sv: Skapa administrationskonto

en: Create Database User for New Database
sv: Skapa databasanvändare för ny databas

en: Create Date
sv: Skapad

en: Create Democratic Playlist
sv: Skapa demokratisk spellista

en: Create New Playlist
sv: Skapa ny spellista

en: Create a new playlist
sv: Skapa en ny spellista

en: Created by: %s for %s
sv: Skapad av: %s för %s

en: Current Configuration
sv: Aktuell konfiguration

en: Current Playlist
sv: Aktuell spellista

en: Current rating:
sv: Aktuellt betyg:

en: Currently Playing
sv: Spelar just nu

en: Customize Search
sv: Anpassa sökning

en: DB Connection
sv: Databasanslutning

en: DESCRIPTION
sv: BESKRIVNING

en: Database Charset Updated
sv: Databasens teckenuppsättning uppdaterad

en: Date
sv: Datum

en: Date Added
sv: Lades till

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Debug Tools
sv: Felsökningsverktyg

en: Decrease Volume
sv: Sänk volymen

en: Default
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Catalog
sv: Ta bort katalog

en: Delete Error
sv: Fel vid borttagning

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Deletion Request
sv: Begäran om borttagning

en: Democratic
sv: Demokratisk

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desired Database Name
sv: Önskat databasnamn

en: Details
sv: Detaljer

en: Direct URL to Image
sv: Direkt-url till bild

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabled Songs
sv: Inaktiverade låtar

en: Disabled Songs Processed
sv: Inaktiverade låtar behandlade

en: Do you really want to delete this catalog?
sv: Vill du verkligen ta bort denna katalog?

en: Don't Play
sv: Spela inte

en: Download
sv: Hämta

en: Download Selected
sv: Hämta markerade

en: Duplicate Songs
sv: Dubblerade låtar

en: E-mail
sv: E-post

en: E-mail Sent
sv: E-postmeddelande skickat

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit ACL
sv: Redigera behörighet

en: Edit Album
sv: Redigera album

en: Edit Artist
sv: Redigera artist

en: Edit Instance
sv: Redigera instans

en: Edit Localplay Instance
sv: Redigera instans för lokal uppspelning

en: Edit Song
sv: Redigera låt

en: Edit existing Shoutbox Post
sv: Redigera befintligt chattinlägg

en: Editing %s preferences
sv: Redigerar inställningar för %s

en: Editing Playlist
sv: Redigerar spellista

en: Editing existing User
sv: Redigerar befintlig användare

en: Empty Playlists Deleted
sv: Tomma spellistor togs bort

en: Enable
sv: Aktivera

en: End Address
sv: Slutadress

en: End IP Address
sv: Till IP-adress

en: Enqueue
sv: Kölägg

en: Error
sv: Fel

en: Error Captcha Failed
sv: Fel: Captcha misslyckades

en: Error Captcha Required
sv: Fel: Captcha krävs

en: Error Config File Out of Date
sv: Fel: Konfigurationsfilen utdaterad

en: Error Passwords don't match
sv: Fel - lösenorden stämmer inte överens

en: Error Update Failed
sv: Fel: Uppdateringen misslyckades

en: Error Username Required
sv: Fel - användarnamn krävs

en: Error Username already exists
sv: Fel - användarnamnet används redan

en: Error Username or Password incorrect, please try again
sv: Fel: Användarnamn eller lösenord är felaktiga. Försök igen

en: Error connecting to
sv: Fel vid anslutning till

en: Error: Config file not found or Unreadable
sv: Fel: Konfigurationsfilen hittades inte eller är oläsbar

en: Error: Insert Failed
sv: Fel: Infogning misslyckades

en: Error: No Keyword Entered
sv: Fel: Inget nyckelord angivit

en: Error: Unable to change to directory
sv: Fel: Kunde inte byta till katalogen

en: Error: Unable to get filesize for %s
sv: Fel: Kunde inte få filstorlek för %s

en: Error: Unable to open
sv: Fel: Kunde inte öppna

en: Exact
sv: Exakt

en: Export
sv: Exportera

en: Export Catalog
sv: Exportera katalog

en: Export To Itunes DB
sv: Exportera till Itunes-databas

en: Fast
sv: Snabb

en: Favorite Albums
sv: Favoritalbum

en: Favorite Artists
sv: Favoritartister

en: Favorite Songs
sv: Favoritlåtar

en: File
sv: Fil

en: File uploads not supported.
sv: Skicka upp filer stöds inte.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename Pattern
sv: Filnamnsmönster

en: Filename pattern
sv: Filnamnsmönster

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Filters
sv: Filter

en: Find Album Art
sv: Hitta albumomslag

en: Find Duplicates
sv: Hitta dubbletter

en: Five Stars
sv: Fem stjärnor

en: Flag
sv: Flagga

en: Flag Removed
sv: Flagga borttagen

en: Flag Removed from
sv: Flagga borttagen från

en: Flag Song
sv: Flagga låt

en: Flag for Retagging
sv: Flagga för omtaggning

en: Flagged Records
sv: Flaggade poster

en: Flagged Songs
sv: Flaggade låtar

en: Flags Updated
sv: Flaggorr uppdaterade

en: Folder Pattern
sv: Mappmönster

en: Forces Http play regardless of port
sv: Tvingar http-uppspelning oavsett port

en: Found
sv: Hittade

en: Four Stars
sv: Fyra stjärnor

en: Frequency
sv: Frekvens

en: From catalog
sv: Från katalog

en: From: Ampache
sv: Från: Ampache

en: Full Albums
sv: Fullständiga album

en: Full Artist
sv: Fullständig artist

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Fullname
sv: Fullständigt namn

en: Functions are disabled in the demo because previous users of the demo have used the functionality to post inappropriate materials
sv: Funktioner är inaktiverade i demonstrationen därför att tidigare användare har använt funktionen för att posta olämpligt material

en: Fuzzy
sv: Luddig

en: GD Support
sv: GD-stöd

en: Gather Album Art
sv: Samla albumomslag

en: Gather All Art
sv: Samla in alla albumomslag

en: Gather Art
sv: Samla albumomslag

en: Generate Config File
sv: Generera konfigurationsfil

en: Generate Configuration
sv: Generera konfiguration

en: Generate New Config
sv: Generera ny konfiguration

en: Genres
sv: Genrer

en: Get Art
sv: Hämta omslag

en: Gettext Support
sv: Gettext-stöd

en: Guest
sv: Gäst

en: Highest Rated
sv: Högst betygsatta

en: Home
sv: Hem

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: I Accept
sv: Jag godkänner

en: I Love It!
sv: Jag älskar det!

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Iconv Support
sv: Iconv-stöd

en: If you believe this is an error please contact an Ampache administrator.
sv: Kontakta en Ampache-administratör om du tror att detta är ett fel.

en: Import Playlist
sv: Importera spellista

en: Importing a Playlist from a File
sv: Importerar en spellista från en fil

en: In the form below enter either a local path (i.e. /data/music) or the URL to a remote Ampache installation (i.e http://theotherampache.com)
sv: Ange en lokal sökväg i formuläret nedan (t.ex. /data/musik) eller url:en till en fjärrinstallation av Ampache (t.ex. http://denandraampache.com)

en: Inactive Users
sv: Inaktiva användare

en: Incorrect Tags
sv: Felaktiga taggar

en: Increase Volume
sv: Öka volymen

en: Insert Ampache Database
sv: Infoga Ampache-databas

en: Insert Database
sv: Lägg till databas

en: Insert current
sv: Lägg till nuvarande

en: Instance Name
sv: Instansnamn

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Invalid Object Selected
sv: Ogiltigt objekt markerat

en: It will not allow any other Ampache servers to connect to it to share catalog information.
sv: Den kommer inte att tillåta några andra Ampache-servrar att ansluta till den för att dela kataloginformation.

en: It's Insane
sv: Det är sjukt bra

en: It's Ok
sv: Det är OK

en: It's Pretty Bad
sv: Det är ganska dåligt

en: It's Pretty Good
sv: Det är ganska bra

en: Item
sv: Objekt

en: Item Flagged
sv: Objektet flaggat

en: Item count
sv: Antal objekt

en: Key
sv: Nyckel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Language
sv: Språk

en: Last Add
sv: Senast tillagd

en: Last Ip
sv: Senaste Ip

en: Last Played
sv: Senast spelad

en: Last Seen
sv: Sågs senast

en: Last Ten Flagged Records
sv: Senaste tio flaggade poster

en: Last Verify
sv: Senast verifierad

en: Latest Album Additions
sv: Senaste tillagda album

en: Latest Artist Additions
sv: Senaste tillagda artister

en: Length
sv: Speltid

en: Less Played
sv: Mindre spelade

en: Level
sv: Nivå

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Local
sv: Lokal

en: Local Image
sv: Lokal bild

en: Local Network Definition
sv: Lokal nätverksdefinition

en: Local Path to Files
sv: Lokal sökväg till filer

en: Local Play
sv: Lokal uppspelning

en: Localplay
sv: Lokal uppspelning

en: Localplay Access
sv: Åtkomst till lokal uppspelning

en: Localplay Disabled
sv: Lokal uppspelning inaktiverad

en: Localplay Modules
sv: Moduler för lokal uppspelning

en: Localplay Type
sv: Typ av lokal uppspelning

en: Lock Songs
sv: Lås låtar

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Mail Users
sv: Skicka e-post

en: Mail to
sv: Skicka till

en: Make Default
sv: Gör till standard

en: Make Sticky
sv: Gör klistrig

en: Manage Democratic Playlists
sv: Hantera demokratiska spellistor

en: Manage Flagged
sv: Hantera flaggade

en: Manage Playlist
sv: Hantera spellista

en: Manage Shoutbox
sv: Hantera chattruta

en: Manage Users
sv: Hantera användare

en: Maximum Execution Time
sv: Maximal exekveringstid

en: Maximum Results
sv: Maximalt antal resultat

en: Mbstring Support
sv: Mbstring-stöd

en: Memory Limit
sv: Minnesgräns

en: Message
sv: Meddelande

en: Message of the Day
sv: Dagens meddelande

en: Method
sv: Metod

en: Min Bitrate
sv: Min bitfrekvens

en: Min Element Count
sv: Min elementantal

en: Minimum Count
sv: Minimum antal

en: Modules
sv: Moduler

en: More
sv: Mer

en: Most Popular Albums
sv: Mest populära album

en: Most Popular Artists
sv: Mest populära artister

en: Most Popular Genres
sv: Mest populära genre

en: Most Popular Live Streams
sv: Mest populära live-strömmar

en: Most Popular Songs
sv: Mest populära låtar

en: Most Popular Tags
sv: Mest populära taggar

en: Most Popular Threshold in days
sv: Tröskelvärde för mest populära i dagar

en: Mute
sv: Tyst

en: MySQL Administrative Password
sv: Lösenord för administrativ MySQL-användare

en: MySQL Administrative Username
sv: Administrativ MySQL-användare

en: MySQL Hostname
sv: MySQL-värdnamn

en: MySQL Password
sv: MySQL-lösenord

en: MySQL Username
sv: MySQL-användarnamn

en: Mysql for PHP
sv: MySQL för PHP

en: Name
sv: Namn

en: Never
sv: Aldrig

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New User Added
sv: Ny användare lades till

en: Newest Albums
sv: Senaste albumen

en: Newest Artists
sv: Senaste artisterna

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Catalogs Found
sv: Inga kataloger hittades

en: No Disabled songs found
sv: Inga inaktiverade låtar hittades

en: No Records Found
sv: Inga poster hittades

en: No Similar Artists found
sv: Inga liknande artister hittades

en: No Songs Removed
sv: Inga låtar togs bort

en: No Update Needed
sv: Ingen uppdatering är nödvändig

en: No Username/Password specified
sv: Inget användarnamn/lösenord angavs

en: No file uploaded
sv: Ingen fil uppskickad

en: No local account found
sv: Inget lokalt konto hittades

en: Non-Standard Http Port
sv: Icke-standardport för http

en: None
sv: Ingen

en: Normalize Tracks
sv: Normalisera spår

en: Not Enough Data
sv: Inte tillräckligt med data

en: Now Playing
sv: Spelar nu

en: Now Playing Cleared
sv: Spelar nu tömdes

en: OR
sv: ELLER

en: Object
sv: Objekt

en: Off
sv: Av

en: Off the Charts!
sv: Helt underbart!

en: Offset Limit
sv: Offsetgräns

en: On
sv: På

en: On-line
sv: Ansluten

en: Once you have ensured that you have the above requirements please fill out the information below. You will only be asked for the required config values. If you would like to make changes to your ampache install at a later date simply edit /config/ampache.cfg.php
sv: När du har sett till att ovanstående krav uppfylls kan du fyll i informationen nedan. Du kommer endast att bli frågad efter de konfigurationsvärden som krävs. Om du vill göra ändringar till din installation av Ampache vid en senare tidpunkt kan du helt enkelt redigera filen /config/ampache.cfg.php

en: One Star
sv: En stjärna

en: Optimizing Tables
sv: Optimerar tabeller

en: Option
sv: Alternativ

en: Options
sv: Inställningar

en: Other
sv: Övrigt

en: Other Tools
sv: Övriga verktyg

en: Overwrite Existing
sv: Skriv över befintlig

en: Owner
sv: Ägare

en: PHP ICONV Support
sv: PHP ICONV-stöd

en: PHP PCRE Support
sv: PHP PCRE-stöd

en: PHP PutENV Support
sv: PHP PutENV-stöd

en: PHP Session Support
sv: PHP-sessionstöd

en: PHP Settings
sv: PHP-inställningar

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: PID File
sv: PID-fil

en: Password
sv: Lösenord

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Path
sv: Sökväg

en: Pause
sv: Pausa

en: Paused
sv: Pausad

en: Pending
sv: Väntar

en: Play
sv: Spela

en: Play Album
sv: Spela upp album

en: Play Random Selection
sv: Spela slumpmässigt val

en: Play Selected
sv: Spela upp markerad

en: Played
sv: Spelad

en: Playing from base Playlist
sv: Spelar upp från bas-spellista

en: Playlist
sv: Spellista

en: Playlist Created
sv: Spellista skapad

en: Playlist File
sv: Spellistefil

en: Playlist Imported
sv: Spellista importerad

en: Playlist Method
sv: Spellistmetod

en: Playlist Name
sv: Spellista

en: Playlist Type
sv: Typ av spellista

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Please check the artists you want to merge with the current one
sv: Kryssa för de artister som du vill sammanfoga med den aktuella

en: Please contact your server administrator, and fix them.
sv: Kontakta din serveradministratör och rätta till dem.

en: Please fill in your full name (Firstname Lastname)
sv: Ange ditt fullständiga namn (Förnamn Efternamn)

en: Plugin Activated
sv: Insticksmodul aktiverad

en: Plugin Deactivated
sv: Insticksmodul inaktiverad

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Popular Threshold
sv: Tröskelvärde för popularitet

en: Post Shout
sv: Posta inlägg

en: Post to Shoutbox
sv: Posta till chattruta

en: Preference
sv: Inställning

en: Preference Administration
sv: Administrera inställningar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Prev
sv: Föreg

en: Previous
sv: Föregående

en: Primary
sv: Primär

en: Private
sv: Privat

en: Public
sv: Publik

en: Pure Random
sv: Helt slumpmässigt

en: Queries:
sv: Frågor:

en: RPC Options
sv: RPC-alternativ

en: RSS Feed
sv: RSS-kanal

en: Radio Station Added
sv: Radiostation lades till

en: Radio Stations
sv: Radiostationer

en: Random
sv: Slumpmässigt

en: Random Play
sv: Slumpmässig uppspelning

en: Rate Limit
sv: Betygsgräns

en: Rated
sv: Betygsatt

en: Rating
sv: Betyg

en: Re-Tag
sv: Tagga om

en: Re-encode
sv: Koda om

en: Read
sv: Läs

en: Read/Write
sv: Läs/Skriv

en: Reading
sv: Läser

en: Reason
sv: Anledning

en: Reason to flag
sv: Anledning för flagga

en: Recently Played
sv: Senast spelade

en: Recommended Albums
sv: Rekommenderade album

en: Recommended Artists
sv: Rekommenderade artister

en: Recommended Songs
sv: Rekommenderade låtar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Register
sv: Registrera

en: Register User
sv: Registrera användare

en: Registration
sv: Registrering

en: Registration Complete
sv: Registrering färdig

en: Registration Date
sv: Registreringsdatum

en: Reject
sv: Vägra

en: Related Album
sv: Relaterat album

en: Related Artist
sv: Relaterad artist

en: Related Genre
sv: Relaterad genre

en: Related Tag
sv: Relaterad tagg

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote Key
sv: Fjärrnyckel

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Selected Tracks
sv: Ta bort markerade spår

en: Remove Vote
sv: Ta bort röst

en: Rename
sv: Byt namn

en: Rename %s
sv: Byt namn på %s

en: Rename selected
sv: Byt namn på markerad

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Required for Remote Catalogs
sv: Krävs för fjärrkataloger

en: Requirements
sv: Krav

en: Reset Album Art
sv: Återställ albumomslag

en: Return to Login Page
sv: Återgå till inloggningssidan

en: Running Remote Sync
sv: Kör fjärrsynkronisering

en: Running Remote Update
sv: Kör fjärruppdatering

en: Safe Mode
sv: Säkert läge

en: Save Catalog Settings
sv: Spara kataloginställningar

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Search
sv: Sök

en: Search Again
sv: Sök igen

en: Search Ampache
sv: Sök i Ampache

en: Search Disabled Songs
sv: Sök efter inaktiverade låtar

en: Search Type
sv: Söktyp

en: Searched
sv: Genomsökta

en: Select
sv: Välj

en: Send E-mail to Users
sv: Skicka e-post till användarna

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

en: Send and Clear on Add
sv: Skicka och töm vid Lägg till

en: Send on Add
sv: Skicka vid Lägg till

en: Server Config
sv: Serverkonfiguration

en: Session Expired: please log in again at
sv: Sessionen tog slut: logga in igen på

en: Set Database Charset
sv: Ange teckenuppsättning för databas

en: Set Track Numbers
sv: Ställ in spårnummer

en: Setting
sv: Inställning

en: Settings for %s
sv: Inställningar för %s

en: Shoutbox
sv: Chattruta

en: Shoutbox Post Deleted
sv: Chattinlägg togs bort

en: Shoutbox Post Updated
sv: Chattinlägg uppdaterat

en: Shoutbox Records
sv: Chattinlägg

en: Show ACL(s)
sv: Visa behörigheter

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show All Songs By %s
sv: Visa alla låtar av %s

en: Show Art
sv: Visa omslagsbild

en: Show Artists starting with
sv: Visa artister som börjar med

en: Show Catalogs
sv: Visa kataloger

en: Show Disabled
sv: Visa inaktiverade

en: Show Duplicate Songs
sv: Visa dubbletta låtar

en: Show Inactive Users
sv: Visa inaktiva användare

en: Show Localplay Instances
sv: Visa instanser för lokal uppspelning

en: Show Playlist
sv: Visa spellista

en: Show Unique
sv: Visa unika

en: Show instances
sv: Visa instanser

en: Similar Artists
sv: Liknande artister

en: Simple M3U
sv: Enkel M3U

en: Since your catalog can be accessed remotely you may want to limit the access from remote sources so you are not in violation of copyright laws.
sv: Eftersom din katalog kan kommas åt från nätverket så kanske du vill begränsa åtkomsten från fjärrkällor så att du inte bryter några upphovsrättslagar.

en: Size
sv: Storlek

en: Size Limit
sv: Storleksgräns

en: Song
sv: Låt

en: Song Title
sv: Låttitel

en: Song Updated
sv: Låt uppdaterad

en: Songs
sv: Låtar

en: Songs Disabled
sv: Låtar inaktiverade

en: Songs Enabled
sv: Låtar aktiverade

en: Songs Per Seconds
sv: Låtar per sekund

en: Songs Removed
sv: Låtar borttagna

en: Songs Updated
sv: Låtar uppdaterade

en: Start Address
sv: Startadress

en: Start IP Address
sv: Från IP-adress

en: Start configuration
sv: Påbörja konfiguration

en: Starting Album Art Search
sv: Startar sökning efter albumomslag

en: Starting New Song Search on %s catalog
sv: Påbörjar ny låtsökning för %s-katalogen

en: Starting Update from Tags
sv: Påbörjar uppdatering från taggar

en: Starts With
sv: Börjar med

en: Statistics
sv: Statistik

en: Statistics Day Threshold
sv: Tröskelvärde för statistikdag

en: Step 1 - Creating and Inserting the Ampache Database
sv: Steg 1 - Skapa Ampache-databasen och lägg in data

en: Step 2 - Creating the Ampache.cfg.php file
sv: Steg 2 - Skapa filen Ampache.cfg.php

en: Step 2 - Creating the ampache.cfg.php file
sv: Steg 2 - Skapa filen ampache.cfg.php

en: Step 3 - Setup Initial Account
sv: Steg 3 - Ställ in första kontot

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stopped
sv: Stoppad

en: Stream
sv: Strömmande

en: Stream Access
sv: Strömmande åtkomst

en: Stream URL
sv: URL för ström

en: Streaming
sv: Strömmande

en: Subject
sv: Ämne

en: System Checks
sv: Systemkontroller

en: Tag
sv: Tagg

en: Tag Cloud
sv: Taggmoln

en: Tags
sv: Taggar

en: Thank you for registering
    
    
    Please keep this e-mail for your records. Your account information is as follows:
    ----------------------
    Username: %s
    Password: %s
    ----------------------
    
    Your account is currently inactive. You cannot use it until you've visited the following link:
    
    %s 
    
    Thank you for registering
sv: Tack för att du registrerade dig
    
    
    Spara gärna detta e-postmeddelande. Din kontoinformation är som följer:
    ----------------------
    Användarnamn: %s
    Lösenord: %s
    ----------------------
    
    Ditt konto är för närvarande inaktiverat. Du kan inte använda det förrän du har besökt följande länk:
    
    %s 
    
    Tack för att du registrerade dig

en: The Catalog and all associated records have been deleted
sv: Katalogen och alla associerade poster har tagits bort

en: The Requested Playlist has been deleted.
sv: Den begärda spellistan har tagits bort.

en: The requested song has been updated
sv: Den begärda låten har uppdaterats

en: The requested song(s) have been disabled
sv: De begärda låten/låtarna har inaktiverats

en: The requested song(s) have been enabled
sv: De begärda låten/låtarna har aktiverats

en: The specified item has been flagged
sv: Det angivna objektet har flaggats

en: The validation key used isn't correct
sv: Valideringsnyckeln som användes är inte korrekt

en: Theme
sv: Tema

en: There was a problem with the file upload: No %s was uploaded.
sv: Det inträffade ett problem med filsändningen: Ingen %s blev sänd.

en: There was a problem with the file upload: The %s was larger than the maximum allowed size (%d bytes).
sv: Det inträffade ett problem med filsändningen: %s var större än maximalt tillåten storlek (%d byte).

en: There was a problem with the file upload: The %s was only partially uploaded.
sv: Det inträffade ett problem med filsändningen: %s blev endast delvis sänd.

en: This Page handles the installation of the Ampache database and the creation of the ampache.cfg.php file. Before you continue please make sure that you have the following pre-requisites
sv: Denna sida hanterar installationen av Ampache-databasen och skapandet av filen ampache.cfg. Innan du fortsätter, se till att du har följande

en: This User ID is activated and can be used %sLogin%s
sv: Detta användar-id är aktiverat och kan användas %sLogga in%s

en: This attempts to connect to your database using the values from your ampache.cfg.php
sv: Detta försöker att ansluta till din databas med värden från din ampache.cfg.php

en: This attempts to read /config/ampache.cfg.php If this fails either the ampache.cfg.php is not in the correct locations or
    	it is not currently readable by your webserver.
sv: Detta försöker att läsa /config/ampache.cfg.php. Om det misslyckas är antingen ampache.cfg.php inte på rätt
    	plats eller är för närvarande inte läsbar av din webbserver.

en: This event has been logged
sv: Denna händelse har loggats

en: This step creates and inserts the Ampache database, as such please provide a mysql account with database creation rights. This step may take a while depending upon the speed of your computer
sv: Detta steg skapar och lägger till data i Ampache-databasen så du bör tillhandahålla ett MySQL-konto med behörighet att skapa databaser. Detta steg kan ta lite tid beroende på hastigheten på din dator

en: This step creates your initial Ampache admin account. Once your admin account has been created you will be directed to the login page
sv: Detta steg skapar ditt första administrationskonto för Ampache. När ditt administrationskonto har skapats kommer du att bli omdirigerad till inloggningssidan

en: This steps takes the basic config values and generates the config file. It will prompt you to download the config file. Please put the downloaded config file in /config
sv: Detta steg tar emot de enklare konfigurationsvärdena och genererar konfigurationsfilen. Det kommer att tillfråga dig om att hämta ner konfigurationsfilen. Lägg den hämtade konfigurationsfilen i katalogen /config

en: This test checks to make sure that you have PHP session support enabled. Sessions are required for Ampache to work.
sv: Detta test kontrollerar om du har PHP-sessionstöd aktiverat. Sessioner krävs för att Ampache ska fungera.

en: This test checks to make sure you have Iconv support installed. Iconv support is required for Ampache
sv: Detta test kontrollerar om du har Iconv-stöd installerat. Iconv-stöd krävs av Ampache

en: This test checks to see if you have the mysql extensions loaded for PHP. These are required for Ampache to work.
sv: Detta test kontrollerar om du har MySQL-utökningen inläst för PHP. Detta krävs för att Ampache ska fungera.

en: This test makes sure that PHP isn't running in SafeMode and that we are able to modify the memory limits. While not required, without these abilities some features of ampache may not work correctly
sv: Detta test försäkrar sig om att PHP inte kör i SafeMode och att vi kan ändra minnesgränserna. Det krävs inte men utan dessa förmågor kommer kanske vissa funktioner i Ampache inte att fungera korrekt

en: This test makes sure that you have set all of the required configuration variables and that we are able to completely parse your config file
sv: Detta test ser till att du har ställt in alla nödvändiga konfigurationsvariabler och att vi kan fullständigt tolka din konfigurationsfil

en: This test makes sure you have PCRE support compiled into your version of PHP, this is required for Ampache.
sv: Detta test kontrollerar om du har PCRE-sessionstöd inbyggt i din version av PHP. Detta krävs av Ampache.

en: This tests to make sure that you are running a version of PHP that is known to work with Ampache.
sv: Detta test kontrollerar om du kör en version av PHP som är känd att fungera med Ampache.

en: Three Stars
sv: Tre stjärnor

en: Time
sv: Tid

en: Title
sv: Titel

en: Title Ellipse Threshold
sv: Tröskelvärde för titelellips

en: Total Songs
sv: Totalt antal låtar

en: Total Time
sv: Total tid

en: Total Users
sv: Totalt antal användare

en: Track
sv: Spår

en: Transcode Bitrate
sv: Bitfrekvens för omkodning

en: Transcoding
sv: Omkodning

en: Two Stars
sv: Två stjärnor

en: Type
sv: Typ

en: Type of Playback
sv: Typ av uppspelning

en: Unable to Install Plugin
sv: Kunde inte installera insticksmodulen

en: Unable to create new account
sv: Kunde inte skapa nytt konto

en: Unable to load XMLRPC library, make sure XML-RPC is enabled
sv: Kunde inte läsa in XMLRPC-biblioteket, se till att XML-RPC är aktiverat

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown (Orphaned)
sv: Okänd (föräldralös)

en: Unlimited
sv: Obegränsat

en: Unplayed
sv: Inte spelad

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Account
sv: Uppdatera konto

en: Update Album
sv: Uppdatera album

en: Update All
sv: Uppdatera alla

en: Update Artist
sv: Uppdatera artist

en: Update Finished.
sv: Uppdatering färdig.

en: Update Instance
sv: Uppdatera instans

en: Update Preferences
sv: Uppdatera inställningarna

en: Update Song
sv: Uppdatera låt

en: Update User
sv: Uppdatera användare

en: Update from Tags Complete
sv: Uppdatering från taggar färdig

en: Update from tags
sv: Uppdatera från taggar

en: Update id3 tags
sv: Uppdatera id3-taggar

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updating the %s catalog
sv: Uppdaterar %s-katalogen

en: Upload
sv: Skicka

en: Use Existing Database
sv: Använd befintlig databas

en: Use tool below to add any server's IP address that you want to access your Ampache catalog or be able to stream from this server.
sv: Använd verktyget nedan för att lägga till en servers IP-adress som du vill ska kunna komma åt din Ampache-katalog eller kunna strömma från denna server.

en: User
sv: Användare

en: User Access Level
sv: Behörighetsnivå

en: User Activated
sv: Användare aktiverad

en: User Agreement
sv: Användarvillkor

en: User Already Logged in
sv: Användaren redan inloggad

en: User Deleted
sv: Användare borttagen

en: User Disabled
sv: Användare inaktiverad

en: User Disabled please contact Admin
sv: Användare inaktiverad. Kontakta administratören

en: User Enabled
sv: Användare aktiverad

en: User Information
sv: Användarinformation

en: User Tools
sv: Användarverktyg

en: User Updated
sv: Användaren uppdaterad

en: User is Offline Now
sv: Användaren är nu frånkopplad

en: User is Online Now
sv: Användaren än nu ansluten

en: Username
sv: Användarnamn

en: Using Old Password Encryption, Please Reset your Password
sv: Använder gammal lösenordskryptering. Nollställ ditt lösenord

en: Validation Failed
sv: Validering misslyckades

en: Value
sv: Värde

en: Various
sv: Diverse

en: Verifed
sv: Verifierade

en: Verify
sv: Verifiera

en: Verify All
sv: Verifiera alla

en: View
sv: Visa

en: Viewing %s Genre
sv: Visar genren %s

en: Volume
sv: Volym

en: Votes
sv: Röster

en: WARNING: This server will use gettext emulator.
sv: VARNING: Denna server kommer att använda gettext-emulatorn.

en: Web Interface
sv: Webbgränssnitt

en: Web Path
sv: Webbsökväg

en: Write Config
sv: Skriv konfiguration

en: XML-RPC Key
sv: XML-RPC-nyckel

en: XSPF Player
sv: XSPF-spelare

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: You <U>must</U> accept the user agreement
sv: Du <U>måste</U> acceptera användarvillkoren

en: You did not enter a username
sv: Du angav inget användarnamn

en: You must enter a password
sv: Du måste ange ett lösenord

en: You've been redirected to this page because you do not have access to this function.
sv: Du har omdirigerats till denna sida därför att du inte har åtkomst till denna funktion.

en: You've been redirected to this page because you've attempted to access a function that is disabled in the demo.
sv: Du har omdirigerats till denna sida därför att du har försökt att komma åt en funktion som är inaktiverad i demonstrationen.

en: You've reached this page because a configuration error has occured. Debug Information below
sv: Du har kommit till denna sida på grund av ett konfigurationsfel har inträffat. Felsökningsinformation finns nedan

en: Your Access List Entry has been removed
sv: Din behörighetspost har tagits bort

en: Your Account has been updated
sv: Ditt konto har uppdaterats

en: Your Database and associated tables have been updated to match your currently configured charset
sv: Din databas och associerade tabeller har uppdaterats för att matcha din nuvarande konfigurerade teckenuppsättning

en: Your E-mail was successfully sent.
sv: Ditt e-postmeddelande skickades.

en: Your account has been created. An activation key has been sent to the e-mail address you provided. Please check your e-mail for further information
sv: Ditt konto har skapats. En aktiveringsnyckel har skickats till den e-postadress som du angav. Kontrollera din e-post för ytterligare information

en: Your new Access List Entry has been created
sv: Din nya behörighetspost har skapats

en: Your passwords do not match
sv: Dina lösenord stämmer inte överens

en: Your webserver has read access to the /sql/ampache.sql file and the /config/ampache.cfg.dist.php file
sv: Din webbserver har lästillgång till filen /sql/ampache.sql och filen /config/ampache.cfg.dist.php

en: Your webserver has read access to the /sql/ampache.sql file and the /config/ampache.cfg.php.dist file
sv: Din webbserver har lästillgång till filen /sql/ampache.sql och filen /config/ampache.cfg.php.dist

en: Zlib Support
sv: Zlib-stöd

en: [print_tags.php.inc]
    This commandline script will display the tag information for the specified filename as it will 
    appear to Ampache.
sv: [print_tags.php.inc]
    Detta kommandoradsskript kommer att visa tagginformationen för angivet filnamn som det  
    kommer att visas i Ampache.

en: album name
sv: albumnamn

en: artist name
sv: artistnamn

en: day | days
sv[0]: dygn
sv[1]: dygn

en: days ago
sv: dygn sedan

en: file
sv: fil

en: files removed
sv: filer borttagna

en: hour | hours
sv[0]: timme
sv[1]: timmar

en: hours ago
sv: timmar sedan

en: id3 comment
sv: id3-kommentar

en: minutes
sv: minuter

en: minutes ago
sv: minuter sedan

en: months ago
sv: månader sedan

en: not rated yet
sv: inte betygsatt än

en: other
sv: övrigt

en: out of
sv: utav

en: seconds ago
sv: sekunder sedan

en: song title
sv: låttitel

en: songs found checking tag information.
sv: låtar hittades, kontrollerar tagginformation.

en: songs updated.
sv: låtar uppdaterade.

en: track number (padded with leading 0)
sv: spårnummer (med inledande 0)

en: updated
sv: uppdaterad

en: weeks ago
sv: veckor sedan

en: year
sv: år

en: years ago
sv: år sedan
